Dramat Alicji Łukasik "Dni powszednie” zdobył główną nagrodę rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu konkursu Metafory Rzeczywistości. Nagrody w konkursie na muzyczną formę sceniczną przyznano "Ofelii" Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego.
Tegoroczna, dziesiąta edycja Metafor Rzeczywistości odbywała się pod hasłem "Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?". Było to wspólne przedsięwzięcie Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki.
Finał konkursu na dramat oraz formę muzyczną miał miejsce w sobotę i niedzielę. W konkursie na polski dramat zaprezentowanych zostało, w formie czytań scenicznych, pięć prac autorstwa Adrianny Alksnin, Alicji Łukasik, Andrzeja Błażewicza, Jacka Kozłowskiego i Małgorzaty Lech.
Decyzją jury, w którym zasiedli m.in. krytyk literacki Przemysław Czapliński, pisarka, krytyk literacki Inga Iwasiów i historyk teatru współczesnego Joanna Krakowska, nagroda prezydenta Poznania w wysokości 25 tys. zł przyznana została Alicji Łukasik.
Przygotowane pod opieką reżyserską Tomasza Kaczorowskiego "Dni powszednie" to dramat opowiadający o doświadczeniu pokoleniowym, jakim jest przeprowadzka z małej miejscowości do dużego miasta, i próbie odnalezienia się w nowych warunkach. Jak mówiła autorka dzieła, to także utwór o kontroli, jaką mają korporacje i pracownicy szpitala.
Jury społeczne konkursu na dramat nagrodziło tekst Jacka Kozłowskiego "Jak uratować świat?". Jury dziennikarskie postanowiło nie nagradzać żadnego tekstu.
Jury konkursu na sceniczną formę muzyczną, w skład którego weszły m.in. teatrolog prof. Dobrochna Ratajczakowa i dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Renata Borowska-Juszczyńska, zakwalifikowało do finału konkursu jeden utwór: "Ofelię" Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego. W niedzielę dzieło to zostało nagrodzone nagrodą marszałka województwa w wysokości 10 tys. zł, doczeka się też realizacji na scenie Teatru Wielkiego
Metafory Rzeczywistości to konkurs dramaturgiczny, organizowany od 2008 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu. Od początku jego celem była promocja twórczości teatralnej młodych autorów i reżyserów.
Od 2016 roku konkurs przeprowadzany jest w zmienionej formule – stał się konkursem tematycznym, zamiast trzech wyłanianych jest pięciu finalistów. W tym roku dodatkowo Teatr Polski w Poznaniu zaprosił do współpracy Teatr Wielki, co zaowocowało obecnością w finale także scenicznej formy muzycznej. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ akw/