Jerzy Muszyński z Poznania stworzy w Białymstoku mural historyczny upamiętniający ofiary deportacji na Wschód. Jego pomysł uznano za najlepszy w rozstrzygniętym w poniedziałek przez Muzeum Wojska w Białymstoku konkursie na taki mural. Ogólnopolski konkurs był elementem projektu białostockiego Muzeum Wojska "Wyrwa w pamięci", na który zdobyło środki z programu "Patriotyzm jutra" Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Mural powstanie 28 września na dawnym magazynie wojskowym na ulicy Węglowej, gdzie ma powstać w przyszłości Muzeum Pamięci Sybiru. Placówkę tworzy Muzeum Wojska.
Mural w czarno-białej kolorystyce będzie przypominał wyłaniający się z ciemności pociąg, w światłach którego widać unoszące się w powietrzu nasiona dmuchawców, co ma symbolizować ulotność ludzkich losów.
Sam autor mówi o swojej pracy, że chce upamiętnić co piątego mieszkańca Białegostoku, który został wywieziony na Sybir i zniknął z życia miasta. Jerzy Muszyński liczy też, że mural będzie jednocześnie okazją do "refleksji nad wartościami relacji międzyludzkich tu i teraz" - podało Muzeum Wojska w komunikacie.
Celem projektu "Wyrwa w pamięci" jest pokazanie młodym ludziom w bliskim im formach street-artu wiedzy o wywózkach na Sybir. Pomysłodawcy tłumaczyli wcześniej, że chcą przy pomocy form sztuki, które młodzi ludzie sami tworzą i lubią, pokazać im jak - za sprawą deportacji - wiele osób zniknęło z przestrzeni miasta. Młodzież będzie się mogła zastanowić jak przyjęłaby współcześnie brak tylu osób obok siebie.
Projekt "Wyrwa w pamięci" Muzeum Wojska organizuje wspólnie m.in. z Fundacją M.I.A.S.T.O i Stowarzyszeniem Pogotowie Społeczno-Kulturalne.
Zwycięzca konkursu na mural uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu koło Białegostoku. Obecnie jest związany zawodowo z wydziałem malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Gotowy jest projekt architektoniczny Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku wraz z pozwoleniem na budowę. W 2014 roku ma być gotowa koncepcja scenariusza i aranżacji muzealnych ekspozycji. Do końca 2014 roku ma zostać ukończony portal internetowy z informacjami dotyczącymi problematyki wywózek i Sybiru. Muzeum ma kosztować około 35 mln zł. Ma być sfinansowane z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE.(PAP)
kow/ rof/ ls/