6 tys. zł trafi do zwycięzcy V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" w Sosnowcu. Właśnie rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń. Konkurs upamiętnia wybitnego pianistę i kompozytora, urodzonego w tym mieście.
Jak poinformował rzecznik prasowy konkursu Piotr Celej, soliści i zespoły mogą się zgłaszać do 27 listopada. Finał konkursu odbędzie się 6 grudnia w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza. Pula nagród wynosi 12 tys. zł. W jury zasiądą: Andrzej Jagodziński (przewodniczący), Marian Opania oraz Katarzyna Groniec, która w trakcie finału wystąpi z koncertem galowym.
Ogólnopolski Konkurs Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" po raz pierwszy został zorganizowany w 2011 r., w setną rocznicę urodzin Władysława Szpilmana. W czterech dotychczasowych edycjach wzięło udział kilkudziesięciu artystów. Pierwszą wygrał Bartosz Jaśkowski z utworem „Tych lat nie odda nikt”, drugą – Agata Rożankowska interpretacją utworu „To właśnie miłość”. Kamil Franczak zwyciężył wykonując piosenkę „Tych lat nie odda nikt”, a w ub. roku laur Szpilmana powędrował do Dominiki Kontny z zespołem Sąstąd, która brawurowo zaaranżowała utwór „Autobus czerwony”.
Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia w 1911 r. w Sosnowcu w żydowskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 1935 r. zaczął pracować w Polskim Radiu, komponował też piosenki. Podczas okupacji cała rodzina Szpilmanów została uwięziona w Getcie Warszawskim. Szpilman zarabiał tam grając na pianinie w kawiarniach. Stał się postacią znaną i popularną, co pomogło mu, niemal cudem, uratować się podczas wywózki z Umschlagplatzu.
Udała mu się też ucieczka z getta; przez kilka miesięcy ukrywali go przyjaciele w prywatnych mieszkaniach po "aryjskiej" stronie Warszawy. W ukryciu przeżył Powstanie Warszawskie i po jego upadku pozostał w ruinach opuszczonego miasta do stycznia 1945 r.
W latach 1945-1963 Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu. Najbardziej znaną częścią twórczości Szpilmana są piosenki, których skomponował ok. 500, z czego ok. 150 stało się prawdziwymi przebojami, a wiele cieszy się popularnością do dziś. Najsłynniejsze z nich to: "Czerwony autobus", "Nie wierzę piosence", "Pójdę na Stare Miasto", "W małym kinie", "Tych lat nie odda nikt", "Do widzenia Teddy", "Przyjdzie na to czas", "Jutro będzie dobry dzień", "Pik, pik, pik". Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie.
Na kanwie jego życia Roman Polański zrealizował film pt. „Pianista”, nagrodzony w 2002 roku Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz 3 Oscarami w 2003 r.(PAP)
lun/ gma/