Sławomir Mrożek odbierze 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość połączona będzie z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.
"Nagroda im. Jana Parandowskiego to podstawowa nagroda polskiego PEN Clubu za całokształt twórczości. W grę wchodzi całość dorobku Sławomira Mrożka, zarówno proza, dramat, jak i wszelkie inne formy literackie przez niego uprawiane. Nie ulega wątpliwości, że honorujemy i nagradzamy jednego z największych współczesnych polskich pisarzy i że ten dorobek jest absolutnie niepodważalny" - powiedział PAP w czwartek prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.
"Jeśli mnie pamięć nie zawodzi to takiej nagrody, za całokształt literackiej twórczości, Sławomir Mrożek do tej pory nie odbierał" - dodał Pomorski.
Nagroda im. Jana Parandowskiego jest literackim wyróżnieniem PEN Clubu, przyznawanym corocznie od 1988 r. Jej fundatorem jest Bank PKO SA.
Andrzej Pomorski: "Nagroda im. Jana Parandowskiego to podstawowa nagroda polskiego PEN Clubu za całokształt twórczości. W grę wchodzi całość dorobku Sławomira Mrożka, zarówno proza, dramat, jak i wszelkie inne formy literackie przez niego uprawiane. Nie ulega wątpliwości, że honorujemy i nagradzamy jednego z największych współczesnych polskich pisarzy i że ten dorobek jest absolutnie niepodważalny".
Wśród laureatów nagrody byli m.in. Zbigniew Herbert (1989), Gustaw Herling-Grudziński (1990), Leszek Kołakowski (1992), Stanisław Lem (1994), Ryszard Kapuściński (1995), Tadeusz Konwicki (2002), Julia Hartwig (2009).
Tuż przed wręczeniem nagrody w Domu Literatury w Warszawie odbędzie się briefing z udziałem Sławomira Mrożka. Pisarz opowie o swej korespondencji ze Stanisławem Lemem.
Książka "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka (Wydawnictwo Literackie) ukaże się 5 października. To korespondencja dwóch najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy.
Lem i Mrożek przez wiele lat byli przyjaciółmi i pisali do siebie listy nie tylko o literaturze i wielkiej polityce, ale i codzienności, a zwłaszcza samochodach, których byli wielkimi miłośnikami. Mnóstwo w tej korespondencji słownych gier i żartów. Książka zilustrowana jest licznymi fotografiami.
Sławomir Mrożek, klasyk polskiej literatury, prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema pisarzy, urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Jest autorem takich dramatów jak "Rzeźnia", "Emigranci" czy "Tango". W 1963 roku Mrożek wyjechał do Włoch myśląc o pozostaniu na stałe za granicą.
W 1989 r. Mrożek wraz z żoną Susaną przeprowadzili się do Meksyku na farmę Epifania. Lata 90. przyniosły wydanie "Dramatów", "Małych próz" i "Rysunków" (1991) oraz "Miłości na Krymie" (1993). Pisarz przebył operację tętniaka mózgu, musieli też wraz z żoną zrezygnować z pobytu w Epifanii. W 1996 roku Mrożkowie wrócili do Krakowa. W 2002 roku pisarz przebył udar mózgu, po którym został dotknięty afazją (utrata zdolności mowy). Lekarz poradził mu spisywanie wspomnień w celach terapeutycznych. Efekt tej pracy - autobiograficzna książka pt. "Baltazar" została opublikowana w 2006 roku.
W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W zeszłym roku ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dzienników" Mrożka. (PAP)
agz/ aszw/