Nagrodę główną festiwalu teatralnego TEATROTEKA FEST otrzymał spektakl "Walizka" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Gala wręczenia nagród pierwszej edycji festiwalu odbyła się w niedzielę w gmachu Teatru Collegium Nobilium w Warszawie.
Festiwal jest podsumowaniem realizowanego od 4 lat przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie projektu "Teatroteka", na który składają się ekranizacje najnowszej polskiej dramaturgii teatralnej. Pierwsza edycja imprezy odbywać się będzie pod hasłem przewodnim "Nowe kadry teatru".
Siedmioosobowe jury konkursowe - w składzie którego znaleźli się Agnieszka Glińska (przewodnicząca), Robert Gliński, Marcin Hycnar, Wojciech Majcherek, Włodek Pawlik, Grzegorz Kędzierski i Janusz Sosnowski - przyznało nagrodę główną spektaklowi "Walizka". Jurorzy docenili reżyserią Wawrzyńca Kostrzewskiego, a także tekst sztuki autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Podczas niedzielnej ceremonii wręczenia nagród członkowie jury podkreślali wysoki poziom artystyczny prac pierwszej edycji festiwalu.
Nagrodę za tekst dramatyczny odebrał Szymon Bogacz za tekst sztuki "Zakład Doświadczalny Solidarność" w reżyserii Adama Sajnuka.
W kategorii "reżyseria" jury przyznało trzy nagrody. III nagrodę otrzymał Wojciech Pitala za spektakl "Tajny klient". Drugą nagrodę jury przyznało Mateuszowi Bednarkiewiczowi za spektakl "Feinweinblein". Nagrodę główną otrzymała Anna Wieczur-Bluszcz za pracę przy przedstawieniu "Krzywy domek".
Przyznano także nagrody za najlepsze zdjęcia - również trzy. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Ptak za pracę przy "Feinweinblein" Bednarkiewicza. Drugą nagrodę jury przyznało Łukaszowi Guttowi za zdjęcia do spektaklu "Dolce Vita" w reżyserii Leny Frankiewicz. Pierwszą nagrodę otrzymał Witold Płóciennik za zdjęcia do "Krzywego domku" Anny Wieczur-Bluszcz oraz "Walizki" Kostrzewskiego.
Kolejne trzy nagrody przyznano w kategorii "scenografia". Otrzymali je: Katarzyna Adamczyk za "Zakład Doświadczalny Solidarność" (III nagroda), Agnieszka Zawadowska za "Feinweinblein" (II miejsce) i Ewa Gdowiok za spektakle "Krzywy domek" i "Walizka".
Za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne jury TEATROTEKI FEST nagrodziło Tomasza Łuca, za jego pracę do spektaklu "Wizyta" w reżyserii Agnieszki Maskovic oraz "Nad" Mariusza Bielińskiego. Nagrodę za montaż przyznano Jakubowi Motylewskiemu za spektakl "Zakład Doświadczalny Solidarność" Adama Sajnuka.
Za pierwszoplanową rolę kobiecą jury przyznało nagrodę Barbarze Wypych za rolę w "Krzywym domku". Nagrodą za rolę męską wyróżniono Krzysztofa Stroińskiego za "Nad". Przyznano także nagrody za drugoplanowe role. Trafiły one do Ewy Dałkowskiej za rolę w "Feinweinblein" oraz Krzysztofa Globisza za "Walizkę".
Decyzją jury Nagroda Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie za reżyserię dla absolwenta Wydziału Reżyserii tej uczelni została przyznana Agacie Puszcz za spektakl "Cukier Stanik".
Przyznano także nagrodę publiczności oraz nagrodę krytyków teatralnych i dziennikarzy. Zwycięzcami w tych kategoriach zostały spektakle "Walentyna" Wojciecha Kijowskiego i "Walizka" Wawrzyńca Kostrzewskiego.
W czasie pięciu festiwalowych dni, od 8 do 12 lutego, w gmachu stołecznego Teatru Collegium Nobilium publiczność mogła zobaczyć 25 spektakli - zarówno produkcje wystawiane i docenione na teatralnych festiwalach, jak premierowe przedstawienia.
Celem festiwalu jest prezentacja dokonań młodego pokolenia polskich twórców teatralnych, ale także udowodnienie, że scena teatralna jest odpowiednim miejscem do dyskusji na najbardziej istotne tematy i problemy współczesności.
Pokazy festiwalowych prac zostały podzielone na 5 segmentów; każdy z bloków tematycznych wypełnił jeden dzień imprezy. 8 lutego festiwal zainaugurował cykl "Prawda - nieprawda". Pozostałymi "tematami" były: "Rozbijanie mitów", "Postdramat - kryzys czy szansa?", "Historia z przeszłością" i "Nie ma jak w domu!".
Organizatorami wydarzenia są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Impreza współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
pj/ mhr/