Głośne spektakle ostatnich sezonów, np. "Anioły w Ameryce” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego czy „Króla Leara” (reż. Jan Klata), oglądać będzie można 23 maja z okazji rocznicy 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Widzowie zapłacą za bilet 250 groszy, czyli 2,5 zł.
23 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego, z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. W obchody rocznicy zaangażowało się 100 teatrów w 44 polskich miastach.
Najwięcej spektakli pojawi się na afiszach w stolicy – 22 przedstawienia w 18 teatrach. Widzowie będą mogli odwiedzić także teatry m.in. w Łodzi, Wałbrzychu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie i Poznaniu.
Jak zapowiedzieli organizatorzy akcji podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, w programie projektu znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze spektakle ostatnich sezonów. Sprzedaż biletów rozpocznie się 11 maja i będzie prowadzona wyłącznie w kasach teatrów.
„Od początku myśleliśmy o tym, żeby nie zasklepić się w jakiś rozdęty plan, na który przyjdą ci sami ludzie, co zawsze. Chcieliśmy zaoferować coś innego, inne spojrzenie na teatr i sposób jego traktowania. To, co nas czeka 23 maja jest pomysłem na pewnego rodzaju wydarzenie, mające zachęcić do przychodzenia do teatru tych, którzy dotychczas robili to rzadko” - powiedziała na piątkowej konferencji minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
„Badania na temat uczestnictwa w kulturze wykazały, że jednym z powodów, dla których ludzie nie chodzą do teatru jest lęk przed tym, że teatr jest nie dla nich; że jest to rodzaj przeżycia dla wybranych” – dodała.
W ramach obchodów 250-lecia powstania teatru publicznego w Polsce, przygotowano także kampanie zewnętrzne – zaproszono polskich rysowników satyrycznych, m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozę czy Artura Krynickiego do przygotowania humorystycznych prac poświęconych rzeczywistości polskiego życia teatralnego. Wybrane prace pojawią się na ulicach polskich miast.
„Bilet za 250 groszy to bardzo atrakcyjna oferta także dla tych zniechęconych widzów, ale również dla samych teatrów. Z jednej strony pokazujemy sieć teatrów publicznych w Polsce” – tłumaczyła Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. „Widzowie mogą kupić ten bilet wyłącznie w kasie teatru. Muszą wybrać się osobiście do teatru, zlokalizować go w mieście” – dodała.
Na kampanię „Przeżyjemy w teatrze” składa się również przygotowanie i odsłonięcie „teatralnych” murali, wykonanych na kamienicach w Warszawie i we Wrocławiu. W wakacyjne miesiące przygotowano programy „Lato w teatrze” i „Teatr Polska”.
Finał obchodów zaplanowano na późną jesień. 28 listopada w Teatrze Narodowym w Warszawie ogłoszone zostaną wyniki Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Kilkadziesiąt teatrów w całym kraju zagra tego dnia spektakle, biorące udział w konkursie.
Pełna lista tytułów dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej akcji, pod adresem www.250teatr.pl (PAP)
pj/ agz/