Blisko 90 zespołów folklorystycznych, w tym 13 z zagranicy, wystąpi w 56. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który oficjalnie rozpoczął się w sobotę w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. To największa w Europie impreza promująca kulturę ludową.
Katarzyna Dąbek z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który jest organizatorem wydarzenia, powiedziała, że na arenach Tygodnia przez dziewięć dni wystąpi ponad 4 tys. wykonawców. Zaplanowano ok. 50 koncertów. Oprócz zespołów folklorystycznych będą się prezentowały również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Podczas tegorocznego Tygodnia jubileusz 50-lecia obchodził będzie – odbywający się na deskach żywieckiego amfiteatru - Festiwal Folkloru Górali Polskich. Wydarzenie uważane jest za swoiste „mistrzostwa Polski”.
Przez dziewięć dni wystąpi ponad 4 tys. wykonawców. Zaplanowano ok. 50 koncertów. Oprócz zespołów folklorystycznych będą się prezentowały również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
„To bardzo istotny festiwal. Trudno sobie wyobrazić, by Tydzień Kultury Beskidzkiej mógł bez niego istnieć. To święto polskich górali. Uczestniczą w nim amatorskie zespoły reprezentujące praktycznie wszystkie polskie, góralskie grupy etnograficzne. Ci ludzie pielęgnują gwarę, muzykę, strój; pielęgnują kulturę” – powiedziała Katarzyna Dąbek.
Tegoroczną jubileuszową edycję rozpoczął koncert, który odbył się już w piątek, w przeddzień oficjalnej inauguracji. Wystąpiły w nim zespoły góralskie z Polski, Słowacji i Czech.
W programie sobotniego koncertu w żywieckim amfiteatrze znalazły się m.in., prezentacje zespołów Górale Łąccy z Łącka, Oldrzychowice z Oldrzychowic na Zaolziu i Spod Kicek z Mordarki, który ma już na koncie tryumfy na festiwalu. Poza konkursem wystąpił Lajkonik z Sydney, który zaprezentował tańce farmerskie.
Żywiecki festiwal potrwa do 30 lipca. Ogółem wystąpi w nim ok. 25 zespołów. Laureaci zostaną uhonorowani nagrodą, którą jest Złote Żywieckie Serce. Spośród uczestników wyłonione zostaną też zespoły, które wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanym.
Koncerty w Wiśle poprzedził barwny korowód zespołów, które przeszły głównym deptakiem na centralny plac beskidzkiego kurortu. Zaprezentowały się grupy z Polski i zagranicy. Później w amfiteatrze im. Stanisława Hadyny występowały zespoły m.in. z Wisły, Wilamowic i Istebnej, a także Serbowie z grupy Abrasevic założonej w 1905 r. przez pracowników huty stali w miejscowości Czaczak, którzy prezentują tańce bałkańskie.
31 lipca pod auspicjami Tygodnia w Wiśle rozpoczną się 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Wystąpi w nich 13 zespołów zagranicznych, m.in. z Gruzji, Turcji, Chile i Kanady, a także trzy grupy polskie: Andrychów z Andrychowa, Mystkowianie z Mystkowa, a także Rzeszowiacy z Mielca. Przypadający w br. jubileusz uświetni środowy koncert „Duch gór" w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki i kwintetu Urmuli. Spotkania potrwają do 3 sierpnia.
Pod auspicjami Tygodnia odbędą się również 25. Festyn Istebniański w Istebnej (27-28 lipca) oraz 41. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3-4 sierpnia).
W Jabłonkowie na Zaolziu 2 sierpnia rozpocznie się 72. Gorolski Święto. To największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających na Zaolziu. Kulminacja nastąpi dwa dni później. W miejscowym kościele odprawione zostanie wówczas nabożeństwo ekumeniczne, po którym do Lasku Miejskiego przejdzie tradycyjny korowód z wozami alegorycznymi. Wśród nich będzie wóz z Istebnej, która niegdyś była częścią parafii jabłonkowskiej. Podczas "Gorola" świętowany będzie m.in. rok Stanisława Hadyny i obchody 200-lecia urodzin Adama Sikory, pierwszego poety ze Śląska Cieszyńskiego, który pisał po polsku.
„Gorolski Święto to największa polska cykliczna, folklorystyczna impreza na Zaolziu. Realizuje cele kulturalne, oświatowe i edukacyjne stojące przed Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym” – powiedział prezes jabłonkowskiego koła Związku Jan Ryłko.
Jak dodał, dzięki prowadzonym podczas wydarzenia stoiskom koła PZKO z zaolziańskich miejscowości zdobywają środki niekiedy nawet na całoroczną działalność.
Część koncertów Tygodnia transmitowana będzie w internecie. Transmisje będą dostępne na stronie internetowej Tygodnia: www.tkb.art.pl. Gorolski Święto zobaczyć będzie można pod adresem www.gorolskiswieto.cz.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. 56. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 4 sierpnia. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ je/