Sztuka litewska, twórczość Krystiana Lupy, ale też historia Oskara Schindlera, ratującego Żydów przed Zagładą, są wśród tematów wystaw, które w czwartek otwiera Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Łącznie placówka ta udostępnia w różnych swoich galeriach pięć nowych ekspozycji, które potrwają do pierwszej połowy marca.
„Uczyń to realnym. Czyli podobnym do czego? Współczesna sztuka litewska” – to prezentacja instalacji, wideo, rzeźb i innych obiektów autorstwa 27 artystów z Litwy. Wystawa wpisuje się w obchody 700-lecia Wilna. Jej motywem przewodnim jest paradoks w sztuce i – zgodnie z zapowiedziami kuratorów – pokazuje najważniejsze tendencje i postacie współczesnej sztuki tego kraju.
Kuratorka litewskiej ekspozycji Jurgita Ludaviciene poinformowała, że zwiedzający MOCAK zobaczą, jak artyści „grają z rzeczywistością, jakie pytania zadają”. „To pytania, na które nie ma jednej odpowiedzi” – mówiła na konferencji prasowej w czwartek.
„Zachęcam wszystkich do odwiedzania wystaw, byśmy się poznawali, byśmy też dawali Europie znać, że nie musimy prowadzić jakichś bezsensownych działań, jakie są dzisiaj prowadzone tuż obok naszych granic. Ale że możemy razem po prostu współpracować i coś tworzyć. Tak jak to robią artyści” – powiedziała attaché ds. kultury ambasady Litwy w Polsce Rasa Rimickaite.
Wystawa „Wyspa” prezentuje rysunki Krystiana Lupy, znanego głównie z reżyserii teatralnej i dramaturgii. Prezentacji towarzyszy tak samo zatytułowana książka, łącząca rysunki z tekstami. „Wprowadzenie słowa +Wyspa+ należy traktować jak wyzwanie” – poinformowali organizatorzy.
„Rysowanie jest dla mnie łącznikiem sytuacji trudnych, pisanie również (…). Rysunek zawsze jest ryzykiem spotkania z nieuchwytnym” – powiedział Lupa.
Jak zapowiedzieli twórcy, prezentacja jest o Schindlerze, który w czasie II wojny światowej uratował swoich żydowskich pracowników przed Zagładą w niemieckich obozach. Ale jest to też wystawa o miejscu – o Zabłociu jeszcze przed włączeniem go do Krakowa.
Ekspozycję „Historia a Oskar Schindler” pracownicy MOCAK-u przygotowali na podstawie materiałów zebranych do publikacji „Fabryka Schindlera oraz historia przed i po”, mającej wersje w językach polskim, hebrajskim, angielskim i niemieckim.
Jak zapowiedzieli twórcy, prezentacja jest o Schindlerze, który w czasie II wojny światowej uratował swoich żydowskich pracowników przed Zagładą w niemieckich obozach. Ale jest to też wystawa o miejscu – o Zabłociu jeszcze przed włączeniem go do Krakowa.
Kolejna nowo otwierana wystawa w MOCAK-u przybliża twórczość fotograficzną Agnieszki Osieckiej, znanej przede wszystkim jako poetki, autorki tekstów piosenek, reżyserki. Nie robiła zdjęć profesjonalnie.
„Kilkadziesiąt prac pokazuje różne sposoby myślenia poprzez medium, jakim jest fotografia. To wystawa, której Agnieszka Osiecka nigdy by się nie spodziewała” – powiedziała kuratorka i dyrektor MOCAK-u Maria Anna Potocka. Jej zdaniem zwiedzający zobaczą taki obraz Osieckiej, jaki ta chciałaby pozostawić po sobie, czyli obraz przede wszystkim człowieka.
„Malarstwo – złote medium sztuki” to ekspozycja obrazów z kolekcji MOCAK-u. „Możemy zobaczyć kilkadziesiąt dzieł 16 polskich artystek i artystów (…). Wystawa ta daje możliwość zapoznania się z jednej strony z różnymi kierunkami, jeśli chodzi o to medium, z drugiej z różnymi generacjami artystów” – powiedziała współkuratorka Delfina Jałowik.
Prezentacja jest podzielona na cztery tematy: „Studium rzeczy i słowa”, „Człowiek”, „Sceny z życia” i „Gęstość rzeczywistości”.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/