Około 300 prac: obrazy, rzeźby, rysunki, grafiki, także ceramikę, tkaniny i witraże oglądać będzie można od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu na wystawie „Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu. Stowarzyszenie Artystów Wielkopolskich „+Plastyka+ (1925-1939)”.
Zgodnie z koncepcją kuratora wystawy, dr. Jarosława Mulczyńskiego, ekspozycja prezentować będzie prace w działach: bogactwo i różnorodność, w kręgu awangardy, plakaty, rysunki, grafiki i akwarele, portrety oraz medale, medaliony, plakiety i witraże.
Jak podali twórcy ekspozycji, sztukę międzywojennego Poznania w ogromnej części tworzyli właśnie artyści ze stowarzyszenia "Plastyka".
"Otwarty i demokratyczny program łączył tradycjonalizm z nowoczesnością, uwzględniając zarazem rodzime pierwiastki sztuki ludowej. Tak zdefiniowany program dopuszczał różnorodność stylów i kierunków w twórczości członków poznańskiego ugrupowania. Odzwierciedlał niejednorodne oblicze sztuki dwudziestolecia międzywojennego, a jednocześnie jej bogactwo i różnorodność przejawiającą się zarówno w malarstwie, rzeźbie i grafice, jak i dziedzinach sztuki użytkowej" – poinformowali organizatorzy.
Twórcy wystawy w poznańskim muzeum zaznaczyli, że odkąd sztuka, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przestała pełnić rolę służebną wobec kwestii narodowych, rezygnowała również z tematyki historyczno-patriotycznej, by podjąć problematykę związaną głównie z zagadnieniami formy, bryły, kompozycji, barwy czy przestrzeni. Odciskały się w niej napływające do Polski nowe kierunki artystyczne z Europy Zachodniej, głównie z Francji.
"Zgodnie z nowymi tendencjami epoki, w dziełach członków +Plastyki+, pojawiła się urozmaicona tematyka, jak pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i figuralne, martwe natury, akty, tematyka religijna i sportowa oraz sceny o charakterze ludowym" – poinformowali autorzy wystawy.
Stowarzyszenie stało się wizytówką powiększającego się i coraz bardziej dynamicznego poznańskiego środowiska artystycznego; wśród celów przyświecających "Plastyce" było organizowanie wystaw i ekspansja środowiska poznańskiego na zewnątrz.
"Ogółem brali oni udział w około czterdziestu wystawach w Poznaniu i w innych miastach Polski oraz zagranicą. Prezentacja prac tak szerokiego grona artystów zrzeszonych w „Plastyce” pozwoli na ukazanie nowego, dynamicznego środowiska poznańskiego na artystycznej mapie kraju, obok Warszawy, Krakowa, Lwowa, Wilna i Łodzi" – poinformowali twórcy wystawy.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Poznaniu dostępna będzie do 8 maja. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ ok/