Ponad 200 wystawców zaprezentuje swoją ofertę podczas 30. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Gościem jubileuszowej edycji, która odbędzie się w dniach 1–4 grudnia w Hali Stulecia, będzie Ukraina. Z czytelnikami spotkają się m.in. Oksana Zabużko, Wasyl Machno i Mykoła Riabczuk.
Wrocławskie Targi Dobrych Książek to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju, które przyciąga do stolicy Dolnego Śląska wydawców i wielbicieli literatury z całej Polski.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek poinformowała, że podczas tegorocznej imprezy zaprezentuje się rekordowa, jak dotąd, liczba wystawców. „Po raz pierwszy przekroczyliśmy liczbę 200 wydawców. Lista jest nadal otwarta, ale już w tej chwili swój udział na targach potwierdziło 215 wydawców, którzy będą prezentowali książki na 150 stoiskach” – powiedziała.
W czasie trwającego cztery dni wydarzenia zaplanowano ponad 70 spotkań z autorami, wśród których znajdą się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Bogdan Rymanowski, Beata i Eugeniusz Dębscy, Aneta Jadowska, Tomasz Jachimek, Marta Kisiel, Marek Sygacz, Katarzyna Troszczyńska i Piotr Zychowicz.
Honorowym gościem targów będą ukraińscy wydawcy i twórcy. Z myślą o nich powstanie specjalne stoisko, a z czytelnikami spotkają się m.in. Tamara Duda, Oksana Zabużko, Wasyl Machno, Mikoła Riabczuk i Jurija Wynnyczuk.
Po raz pierwszy uczestnicy targów, po zeskanowaniu kodu QR na plakatach zapowiadających wydarzenie, będą mogli zobaczyć mapę stoisk, listę wydawców i program imprezy. W tym roku wstęp na targi, ze względów podatkowych, będzie płatny i kosztować będzie symboliczne 2 zł. Z opłaty zwolnieni będą seniorzy, dzieci i młodzież oraz osoby niepełnosprawne.
Tradycyjnie podczas targów wręczone zostaną dwie nagrody dla wydawców: Pióro Fredry oraz Dobre Strony. Wyróżnienia przyznawane są twórcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.
Jury nominowało do każdej nagrody pięć tytułów. W finale Pióra Fredry znalazły się książki: „Autobiografia czerwonego” Anne Carson, przekład: Maciej Topolski, Wydawnictwo Ossolineum; „Nic drobniej nie będzie” Marcina Wichy, Wydawnictwo Karakter; „Włodzimierz Puchalski. Domowroty. Poviernienia. Homing” pod redakcją Pauliny Orłowskiej-Bańdo, Wydawca Międzynarodowe Centrum Kultury; „Pustko” Maciej Bobula, Wydawnictwo Warstwy; „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” pod redakcją Jacka Purchli, Międzynarodowe Centrum Kultury.
Z kolei tytuły, które zostały zakwalifikowane do Nagrody Dobre Strony to: „Drań, czyli moje życie z jamnikiem”, autor: Zofia Stanecka, projekt okładki i ilustracje: Marianna Sztyma, Wydawnictwo Dwie Siostry; „Orkiestra”, autorka: Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Albus; „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają”, autorzy: Tomasz Kwaśniewski i Anna Bedyńska, opracowanie graficzne: Anna Kaźmierak, Wydawnictwo Dwie Siostry; „Dwa słowa”, autorka Anna Taraska, ilustracje i projekt graficzny: Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Dwie Siostry; „Ale odlot! Rysunkowa historia lotnictwa”, autor: Jacek Ambrożewski, wydawnictwo: Dwie Siostry.
Zwycięzców poznamy 1 grudnia podczas inaugurującej targi gali. Laureaci otrzymają nagrody w wysokości 20 tys. zł, które muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.
Równolegle z WTDK w Hali Stulecia odbędą się Targi Wszystkiego Dobrego, na których swoje produkty sprzedawać będą nieduże, lokalne firmy zajmujące się rękodziełem. Dla gości przygotowano również wystawę z okazji 20-lecia akcji „Cały Wrocław czyta". Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.
Hornowy patronat nad 30. Wrocławskimi Targami Dobrych Książek objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/