Inne

23.07.2013 aktualizacja 19.07.2016

W Białymstoku rozpoczął się festiwal 6. Podlaska Oktawa Kultur

Paradą folklorystycznych zespołów muzycznych i tanecznych z różnych zakątków świata przez centrum Białegostoku rozpoczął się we wtorek 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza potrwa do 28 lipca.

To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.

Zespoły z różnych zakątków świata, m.in. z Polski, Białorusi, Francji, Izraela, Ukrainy i Turcji w tradycyjnych strojach przeszły sprzed białostockiej katedry na Rynek Miejski, gdzie rozstawiono scenę. Koncertów, mimo brzydkiej pogody - w Białymstoku od rana było pochmurne niebo, a temperatura sięgała zaledwie kilkunastu stopni - słuchało kilkaset osób zebranych przed sceną i w kawiarniach otaczających rynek.

Jak powiedział podczas otwarcia festiwalu marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, Podlaska Oktawa Kultur stała się już tradycją województwa, umożliwiając poznawanie kultur całego świata, co ułatwia zaprzyjaźnianie się i zrozumienie innych ludzi.

We wtorek na rynku zagrała orkiestra Uniwersytetu Humanistycznego w Równem na Ukrainie. Do Białegostoku przyjechało ponad 20 muzyków z tego zespołu. W repertuarze orkiestry znajdują się autentyczna muzyka ludowa, klasyczna, popularna oraz własne kompozycje - taką różnorodność zaprezentowali też podczas koncertu.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 26 zespołów z 11 krajów, m.in. z Polski, Ukrainy, Rosji, Litwy, Białorusi, Serbii, Francji, Izraela, Niemiec i Armenii. Koncerty do poniedziałku będą odbywać się w Białymstoku i w ponad 20 miejscowościach w regionie m.in. w Supraślu, Suwałkach, Siemiatyczach, Tykocinie i Goniądzu.

Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. "Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok. (PAP)

swi/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL