Promocja wydawnictw w języku esperanto, prezentacja internetowego radia esperanckiego, msza św. w tym języku oraz przyjęcie urodzinowe złożą się na rozpoczęte w piątek w Białymstoku 15. Dni Zamenhofa - twórcy tego języka, który urodził się 155 lat temu w Białymstoku.
Impreza potrwa trzy dni. Organizatorzy obchodów z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE) podkreślają, że to bardzo ważne, aby pamiętać o takich osobach jak Zamenhof, bo są one częścią historii nie tylko miasta, ale i Polski.
W ramach obchodów zaplanowano promocję nowych wydawnictw esperanckich. W tym roku ukazała się przetłumaczona na ten język książka Sokrata Janowicza - zmarłego w ub. roku współczesnego pisarza tworzącego po białorusku, nazywanego Pisarzem Obojga Narodów i uważanego za wielki autorytet środowiska mniejszości białoruskiej.
Jak powiedziała PAP prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów Elżbieta Karczewska, Janowicz jest ważną postacią w regionie. Dzięki przetłumaczeniu na esperanto jego książki "Powroty do Krynek" trafi ona do ponad 100 krajów, w których istnieją towarzystwa esperanckie.
Będzie można też dowiedzieć się o idei i planach internetowego radia esperanckiego Varsovia Vento-Elsendoj. W serwisie można znaleźć informacje o wydarzeniach promujących ten język i osobę Zamenhofa, udostępnione są też m.in. lekcje esperanta.
Dzieci z jednego z białostockich przedszkoli, gdzie od kilku lat prowadzona jest nauka języka esperanto, przygotowały wystawę portretów Ludwika Zamenhofa. Przedszkolaki poprowadzą też warsztaty - jak narysować portret Zamenhofa.
Będzie można też poznać kulturę esperantystów z innych krajów, którzy przyjechali do Białegostoku w ramach realizowanego przez BTE projektu "Grundtviga".
W sobotę odbędzie się msza św. w języku esperanto, złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Zamenhofa w Białymstoku, a wieczorem esperantyści podzielą się urodzinowym tortem.
Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 r.
Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.
Niedawno esperanto zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To otwiera drogę do starania się o wpisanie tego języka na listę UNESCO - powiedziała Karczewska.(PAP)
swi/ pz/