Kilkadziesiąt wydarzeń z dziedziny literatury, sztuk plastycznych, teatru, filmu i muzyki złoży się na program rozpoczynającego się w czwartek 9 listopada 32. Festiwalu Ars Cameralis – przypomniał rzecznik imprezy Mirek Rusecki.
W czwartek 9 listopada wydarzenie zainaugurują wernisaż wystawy „O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey” i koncert Will Butler + Sister Squares”.
Festiwal Ars Cameralis od ponad trzydziestu lat odbywa się jesienią w miastach woj. śląskiego. Początkowo był organizowany pod nazwą Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej. Organizatorzy starają się prezentować najciekawsze zjawiska w kulturze. Impreza łączy różne dziedziny sztuki, a dzięki formule interdyscyplinarności i różnorodności gatunkowej stał się kulturalną wizytówką regionu.
Rusecki wskazał, że tegoroczny Ars Cameralis odbywa się pod hasłem „Herezje”, choć – jak zastrzegł – sprzeciw wobec dogmatu jest cechą charakterystyczną właściwie każdej jego edycji. Zaznaczył, że wśród tegorocznych tematów będą: surrealizm i awangarda, równouprawnienie i prawa mniejszości, teraźniejszość, wojna, poezja, proza i dramat.
Przedstawiając program pierwszego tygodnia festiwalu, rzecznik podzielił go na dziedziny. W programie teatralnym będzie wystawiony 13 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach spektakl „ja, bóg” Teatru Chorea – kameralna opowieść o najważniejszej drodze poszukiwań Jerzego Grotowskiego w teatrze i w życiu. Po spektaklu spotkanie z twórcami: Joanną Chmielecką i Tomaszem Rodowiczem,
Wśród wystaw – już pierwszego dnia wernisaż wystawy „O ulotności słów: Michał Smandek, Yannick Vey”. Jej kuratorzy Marek Zieliński i Vincent Gobber zaproponowali artystom podróż wokół mitu Orfeusza i studiów przyrodniczych Jana Dzierżona. Twórcy m.in. zastanawiają się nad socjologicznymi i antropologicznymi aspektami życia owadów, ich współistnienia z człowiekiem.
Wystawa „INNY [NIE] OBCY” jest już dostępna w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, gdzie można oglądać fotografie Arkadiusza Goli. To zapis spotkań w gronie romskich przyjaciół, próba odczytania mitów ich świata. Jak sygnalizuje kurator wystawy Marek Zieliński, Gola m.in. uwiecznia słowa wpadające tam w jego oczy, chce zrozumieć ich brzmienie i odkryć tajemnicę języka.
Pierwszy koncert festiwalu dadzą w Kinoteatrze Rialto w Katowicach Will Butler (z zespołu Arcade Fire) + Sister Squares. Dzień później w Bielsku-Białej zagra Ina West, której twórczość jest połączeniem transowej nowofalowej elektroniki z elementami folku, jazzu i popu. 12 listopada na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego będzie można zobaczyć projekt Stian Westerhus & Maja S.K. Ratkje present „Die Elektrische Oper”.
14 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach François Lazarevitch & Les Musiciens de Saint-Julien dadzą koncert „Beauté Barbare”, nawiązujący do twórczości Georga Philippa Telemanna i muzyki ludowej z Europy Środkowej.
W Kinoteatrze Rialto 16 listopada pojawi się Owen Pallet, skrzypek i piosenkarz, m.in. nominowany do Oscara za muzykę do filmu „Her”, napisaną wspólnie z Willem Butlerem. 17 listopada w Jazz Clubie Hipnoza zagra duet CEL, który tworzą Felix Kubin, jeden ze znanych niemieckich twórców muzyki elektronicznej, i polski perkusista Hubert Zemler.
W programie literackim festiwalu m.in. w katowickiej księgarnio-kawiarni Black Woolf Agnieszka Taborska, Jakub Kornhauser i Eliza Kącka porozmawiają o surrealizmie. Ishbel Szatrawska opowie Justynie Sobolewskiej o swoim dramacie o Hershu Libkinie i debiutanckiej powieści „Toń”, Dariusz Nowacki przepyta Zytę Rudzką i Ingę Iwasiów, a Renata Lis opowie Wojciechowi Śmiei o swojej książce „Moja ukochana i ja”.
Odbędzie się też premiera dwóch książek inaugurujących serię poetycką Instytucji Kultury Ars Cameralis. W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie spotkają się Zbigniew Machej i Aneta Kamińska.
Z propozycji filmowych 13 listopada w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej będzie można obejrzeć filmy krótkometrażowe wyróżnione w tym roku przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).
Festiwal organizuje wojewódzka samorządowa Instytucja Kultury Ars Cameralis, która zajmuje się także promocją śląskiej kultury i sztuki w Polsce i poza granicami kraju. Jak przypominają organizatorzy, przez kilka dekad festiwal przeszedł sporą ewolucję, a do udziału w wydarzeniach organizatorom udało się zaprosić wielu artystów światowego formatu.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/