Jedną z podstawowych tożsamości Krakowa jest literatura – mówiła zastępca prezydenta miasta Magdalena Sroka na poniedziałkowej konferencji prasowej inaugurującej Festiwal Conrada. W programie piątej edycji wydarzenia znalazło się m.in. ponad 90 spotkań z pisarzami.
Jak zaznaczyła Sroka, Festiwal Conrada w naturalny sposób jest związany z rozpoczynającymi się w czwartek Targami Książek w Krakowie. „Te inicjatywy wzajemnie się zasilają, dzięki temu mamy szansę, żeby goście Festiwalu Conrada mieli jeszcze więcej spotkań z czytelnikami. To bardzo dobre partnerstwo” - oceniła.
Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Markowski zaznaczył, że tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Medium doskonałe”. „W tym roku głównym tematem jest medialność literatury, którą rozumiemy bardzo szeroko (…), mówiąc o literaturze chcemy mówić także o innych mediach artystycznych, takich jak np. kino” - zaznaczył.
W programie tegorocznego Festiwalu Conrada znalazło się ponad 90 spotkań z pisarzami, a także filmowcami, braćmi Quay. Festiwal rozpoczyna spotkanie z laureatką Nagrody Nike 2013 Joanną Bator i otwarcie wystawy „Max Ernst – grafiki, ilustracje, kolaże” (obydwa wydarzenia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”). W pierwszym dniu festiwalu zaplanowano także spotkanie z Peterem Sloterdijkiem – niemieckim filozofem i kulturoznawcą.
Gratkę dla miłośników twórczości Witolda Gombrowicza przygotowało Wydawnictwo Literackie. W czwartek od g. 20 do północy będzie można zobaczyć rękopis „Kronosa”, a także rękopisy Jana Józefa Szczepańskiego, Jerzego Stuhra i Stanisława Lema.
W kolejnych dniach o literaturze współczesnego Iranu będą mówić pisarze: Mostafa Zamaninija i Huszang Asadi. Rita Gombrowicz opowie o swoim mężu „bez znieczulenia”. Twórczość zmarłego 80 lat temu greckiego poety Konstandinosa Kawafisa przypomni tłumacz jego poezji Ireneusz Kania.
Gośćmi festiwalu będą m.in. pochodząca z Indii pisarka Kiran Desai, szwedzka „królowa kryminału” Asa Larsson, marokański pisarz, laureat m.in. Nagrody Goncourtów Tahar Ben Jelloun, włoski prozaik Claudio Magris i wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla holenderski pisarz Cees Nooteboom.
Czytelnicy będą się mogli spotkać się m.in. z Anne Applebaum, Markiem Bieńczykiem, Maciejem Zarembą Bielawskim, Sylwią Chutnik, Wojciechem Kuczokiem, Janem Polkowskim, Szczepanem Twardochem.
Festiwalowi, który potrwa do niedzieli 27 października, towarzyszą skierowane do młodzieży lekcje czytania, a także wystawy, projekcje filmowe i warsztaty m.in. warsztaty pisania dla osób starszych i warsztaty typograficzne dla dzieci. Laureaci konkursu literackiego „Warsztat pisarza” wezmą udział w bezpłatnych, czterodniowych warsztatach pisania z Markiem Krajewskim.
Gratkę dla miłośników twórczości Witolda Gombrowicza przygotowało Wydawnictwo Literackie. W czwartek od g. 20 do północy będzie można zobaczyć rękopis „Kronosa”, a także rękopisy Jana Józefa Szczepańskiego, Jerzego Stuhra i Stanisława Lema.
W paśmie filmowym festiwalu odbędzie się przygotowany we współpracy z Kinem Pod Baranami przegląd filmów braci Quay. Widzowie będą mogli obejrzeć także filmy w reż. Asghara Farhadiego – nagrodzone Oscarem „Rozstanie” i najnowszą jego produkcję „Przeszłość”.
Zaplanowano trzy specjalne edycje bezpłatnej wymiany książek: w Centrum Festiwalowym - w Pałacu pod Baranami, w Galerii Krakowskiej i 24 października podczas 17. Targów Książki.
Festiwal Conrada odbywa się od 2009 r. z inicjatywy "Tygodnika Powszechnego". Wydarzenie współorganizują Fundacja „Tygodnika Powszechnego”, miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt jest dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
rgr/ wos/ abe/