Z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich państw europejskich rozpoczęło się w Łodzi 12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy. Tematem wydarzenia są szlaki kulturowe w kontekście postindustrialnym.
12. Doroczne Forum Doradcze Szlaków Kulturowych Rady Europy to międzynarodowe wydarzenie, w którym biorą udział przedstawiciele szlaków kulturowych z ponad 40 państw europejskich. Tegoroczna edycja pod nazwą "Szlaki kulturowe - społeczny i kreatywny wymiar dziedzictwa kulturowego w kontekście postindustrialnym" odbywa się w Łodzi, w centrum EC1, które jest przykładem rewitalizacji niegdyś zdegradowanych, poprzemysłowych terenów i nadania im nowej kulturalno-edukacyjnej funkcji.
"Forum to wydarzenie, skupiające uwagę na kulturze i dziedzictwie, które ma wymiar społeczny, turystyczny i integracyjny w stosunku do członków Rady Europy. Mamy w Łodzi do zaoferowania bardzo dużo - to idealne miejsce na organizację takiego wydarzenia. Mamy tu tożsamość i tradycje przemysłowe, na których chcemy zbudować nową, zmodernizowaną Łódź" - podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej przed otwarciem Forum.
Zastępca sekretarza generalnego Rady Europy Bjorn Berge przypomniał, że program dotyczący szlaków kulturowych w Radzie Europy ma bardzo długą historię, sięgającą ponad 35 lat.
"Pierwszy szlak kulturowy został ustanowiony w 1987 roku, w Hiszpanii i jest związany ze słynnym miastem Santiago de Compostela. Od tego czasu nawiązaliśmy współpracę z wieloma lokalnymi społecznościami, władzami miast, biznesem, instytucjami kultury w różnych regionach Europy. W 2010 roku ta działalność doprowadziła do ustanowienia w Radzie Europy formalnych ram dotyczących szlaków kulturowych" - zaznaczył.
Jak podał, do tej pory na całym kontynencie ustanowiono 47 szlaków kulturowych, natomiast najbliższy tydzień poświęcony będzie dziedzictwu postindustrialnemu - stąd wybór Łodzi jako miejsca obrad. Zdaniem Bjorna Berge, miasto to przeszło niezwykłą przemianę - z ośrodka silnie uprzemysłowionego, związanego z branżą włókienniczą w nowoczesne miasto oferujące wiele możliwości.
Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka dodała, że Forum odbywa się w roku, w którym Łódź obchodzi swoje 600-lecie nadania praw miejskich.
"Kiedyś, 200 lat temu, podjęto decyzję, że Łódź ma zostać ośrodkiem przemysłu włókienniczego. To było bodźcem do jej rozwoju, wtedy wszystko się zaczęło; w krótkim czasie z niewielkiej osady rolniczej z niecałym tysiącem mieszkańców powstała metropolia przemysłowa" - powiedziała.
Dodała też, że po upadku przemysłu włókienniczego, miasto rozpoczęło wciąż trwający proces budowania nowej tożsamości, związanej z przemysłami kreatywnymi, nowymi technologiami i innowacyjnością.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ aszw/