Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2019

W niedzielę wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostanie ogłoszone w niedzielę w Radomiu. Jury wybierze zwycięzców spośród pięciu nominowanych. Wyróżnienie jest przyznawane za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną.

W tym roku do nagrody nominowano: Olgę Hundt za książkę "Psy ras drobnych" (wyd.Ha!art) , Katarzynę Pochmarę-Balcer za "Lekcje kwitnienia" (wyd. Nisza), Jakuba Tabaczka za "Czytajcie, co jest Wam pisane" (wyd. Marniko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za "Porzeczkowego Josefa" (wyd. Anagram) oraz Łukasza Zawadę za "Fragmenty dziennika SI" (wyd. Nisza).

CZYTAJ TAKŻE

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił w 2015 r. samorząd Radomia. Organizatorami konkursu są prezydent miasta Radomia i Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli.

"Radom jest doskonały miejscem do tego, by rozpoczynać tutaj wielką karierę" – powiedział w piątek na briefingu prasowym prezydent tego miasta Radosław Witkowski, nawiązując do początków twórczej pracy Gombrowicza w podradomskiej Wsoli. Tutaj – w dawnym w dworku należącym do rodziny jego brata Witolda (obecnie muzeum pisarza) – młody Gombrowicz spędzał wakacje i tu miały powstać fragmenty "Ferdydurke".

Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski podkreślił, że rok 2019 jest Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu, a Radom piastuje w tym roku funkcję stolicy kulturalnej regionu. Czwarta edycja Nagrody Literackiej wpisuje się zaś w obchody 50. rocznicy śmierci pisarza.

Rajkowski powiedział, że zarząd woj. mazowieckiego zabiega w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o usamodzielnienie Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.

CZYTAJ TAKŻE

Zdaniem kuratora muzeum Tomasza Tyczyńskiego, w ciągu czterech lat swojego istnienia Nagroda im. Witolda Gombrowicza zdobyła mocną pozycję na rynku literackim w Polsce. "Nasza nagroda jest jedną z pięciu – gdy mowa o nagrodach literackich polskich – które są wymieniane jednym tchem" – zaznaczył Tyczyński. Dodał, że przyznawanie nagrody jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu władz Radomia, zarządu woj. mazowieckiego, a także mecenasa kultury – radomskiego przedsiębiorcy Jarosława Krzyżanowskiego.

Honorowym patronem Nagrody Gombrowicza jest Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Laureaci otrzymują 40 000 złotych, statuetkę (przez pierwszych nagrodzonych złośliwie nazwaną „otwieraczem”) oraz lornetkę, przedmiot po gombrowiczowsku znaczący. Nagrodzonych wybiera kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska.

We wszystkich dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono łącznie ponad 300 książek. W pierwszej edycji kapituła wskazała dwoje laureatów: Weronikę Murek („Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, wyd. Czarne) i Macieja Hena („Solfatara”, W.A.B.), w drugiej edycji wybrano Annę Cieplak („Ma być czysto”, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej), zaś w trzeciej Marcina Wichę (Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, wyd. Karakter). (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL