Sztukę „Dulscy. Tragikomedię kołtuńską” Gabrieli Zapolskiej przygotowuje Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Premiera spektaklu w reżyserii Wojciecha Malajkata odbędzie się w sylwestrowy wieczór. Nowa inscenizacja komedii rozpoczyna obchody 95-lecia olsztyńskiej sceny dramatycznej.
"Dwulicowość i hipokryzja, powierzchowna religijność, bezinteresowna zawiść, podwójna moralność - to cechy, które chętnie widzimy u innych a najbardziej nas cieszy, kiedy to sąsiadowi przydarzy się nieszczęście"- powiedział Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Jak wyjaśnił, "Dulscy. Tragikomedia kołtuńska" - to opowieść o buncie przeciwko temu wszystkiemu.
"Wystawiając ten znany tekst skupiamy się na pokazaniu rodziny Dulskich z perspektywy Zbyszka. Zobaczymy świat widziany oczami młodego, atrakcyjnego mężczyzny, którego irytuje hipokryzja matki oraz bierność ojca. W życie młodzieńca co rusz wkradają się też dwie wścibskie siostry: Hesia i Mela. Osobliwe miejsce w tym rodzinnym układzie zajmuje Hanka"- dodał reżyser.
Sztuka Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej" ma ponad 110 lat i według twórców się nie starzeje. Grana wielokrotnie cieszy się niesłabnącą popularnością, a intryga bawi kolejne pokolenia widzów. Pokazy przedpremierowe olsztyńskiej inscenizacji odbędą się 27, 28, 29 i 30 grudnia, natomiast premiera w sylwestrowy wieczór - 31 grudnia.
Nową inscenizacją komedii Gabrieli Zapolskiej Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie rozpoczyna obchody podwójnego jubileuszu – 95 lat istnienia Teatru w Olsztynie oraz 75 lat działalności sceny polskiej w mieście. Pierwszą polską sztuką wystawioną w Olsztynie była "Moralność Pani Dulskiej" - premiera odbyła się w listopadzie 1945 roku.(PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ pat/