Premierę spektaklu „Obwód głowy” w reżyserii Zbigniewa Brzozy pokaże w piątek Teatr Nowy w Poznaniu. Sztuka powstała w oparciu o historie ludzi, którzy podczas II wojny światowej zostali jako dzieci odebrani rodzicom i trafili do rodzin w Niemczech.
Spektakl przygotowany został na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka pod tym samym tytułem, z wykorzystaniem fragmentów książki "Szkoła janczarów. Listy do niemieckiego przyjaciela" Alojzego Twardeckiego, oraz materiałów prasowych i archiwalnych.
Reżyser Zbigniew Brzoza podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że spektakl pokazuje, w jaki sposób „przypadki w maszynie historii decydują o losie jednostek”. Przypomina historie polskich dzieci, które w czasie wojny zostały odebrane rodzicom ze względu na swój "aryjski wygląd" i przeznaczone do germanizacji w ramach nazistowskiego programu Lebensborn.
Reżyser Zbigniew Brzoza mówił, że spektakl pokazuje, w jaki sposób „przypadki w maszynie historii decydują o losie jednostek”. Przypomina historie polskich dzieci, które w czasie wojny zostały odebrane rodzicom ze względu na swój "aryjski wygląd" i przeznaczone do germanizacji w ramach nazistowskiego programu Lebensborn.
„Spektakl jest próbą zapisu powstawania dokumentu fabularyzowanego, szczególnego rodzaju dokumentu, opartego na relacjach, w którym są fragmenty inscenizowane. To historie dzieci, które przeszły przez doświadczenia Lebensbornu – odbierania ich rodzinom polskim, później powtórnego wyrywania rodzinom niemieckim i repolonizacji, która po wojnie wiązała się z ogromnymi cierpieniami tych dzieci. Z jednej strony mamy Alodię Witaszek kochaną przez dwie matki - polską i niemiecką, z drugiej – innych bohaterów, którzy zostali odebrani rodzicom po to, by w imię wartości narodowych, (po wojnie) trafić do domów dziecka i zostać sierotami” – powiedział Brzoza.
Dyrektor teatru Piotr Kruszczyński powiedział na konferencji, że na decyzji o przygotowaniu spektaklu na scenie Nowego zaważył m.in. związek rodziny bohaterki reportażu Nowaka, Alodii Witaszek z Poznaniem. Kobieta, która w czasie wojny trafiła do niemieckiej rodziny, zaś w 1947 roku mogła wrócić do polskiej matki będzie gościem premierowego spektaklu.
„Są takie historie, które nadają się do opowiadania w teatrze, ale są i takie, którymi teatr powinien się zajmować. Ta właśnie należy do tego drugiego gatunku: nie dość, że jest lokalna, to jeszcze przypomina o ważnym fragmencie historii Wielkopolski” – powiedział Kruszczyński.
Dramaturgiem jest Wojtek Zrałek-Kossakowski. Muzykę stworzył Jacek Chmaj, za scenografię odpowiada Justyna Elminowska. Wystąpią m.in. Dorota Abbe, Daniela Popławska, Julia Rybakowska, Janusz Grenda i Aleksander Machalica. (PAP)
rpo/ par/