Kultura i sztuka po 1989 roku

25.08.2019

W Rakowie festiwal kultur i upamiętnienie Sergiusza Piaseckiego

Sergiusz Piasecki. Źródło: Wikimedia Commons Sergiusz Piasecki. Źródło: Wikimedia Commons

Tablica pamiątkowa poświęcona pisarzowi Sergiuszowi Piaseckiemu została w niedzielę odsłonięta w Rakowie, dawnym miasteczku granicznym II RP. Odbywa się tam IV „Rakowski Fest” - Festiwal Kultur, poświęcony wielokulturowości, współorganizowany przez ambasadę RP.

O otwartości, współistnieniu obok siebie wielu kultur i historii miasta mówili przedstawiciele miejscowych władz, a także dyplomaci z Polski i Izraela. Ambasady tych krajów są współorganizatorami Festiwalu Kultur w Rakowie, który odbywa się w tym roku po raz czwarty w miasteczku leżącym 30 km na Zachód od Mińska.

Sergiusz Piasecki, autor „Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy” i innych popularnych książek, w tym „Trylogii Mińskiej”, pochodził właśnie z Rakowa.

CZYTAJ TAKŻE

W swojej twórczości opisywał m.in. burzliwe dzieje granicznego miasteczka, w którym kwitł przemyt i różnego rodzaju przestępczość, a na dodatek toczyła się walka wywiadów Polski i ZSRR. W latach 30. ubiegłego stulecia Raków nazywany był stolicą kontrabandzistów.

„Rozpoczęliśmy to święto od koncertu chórów w kościele katolickim i w cerkwi prawosławnej, co symbolizuje współistnienie tych dwóch wyznań” – mówił ambasador Artur Michalski.

Przez cały dzień w Rakowie trwają różnego rodzaju imprezy – koncerty, w tym występy chórów z Polski, jarmark rękodzieła, wystawa przedwojennych zdjęć i plener malarski. Odbędzie się również wystawa i prezentacja książki poświęconej malarzowi Ferdynandowi Ruszczycowi. Chętni mogą wziąć udział w wycieczce po miasteczku, grze miejskiej „Ścieżkami kontrabandzistów” i degustacji potraw z różnych krajów. Wieczorem odbędzie się koncert polskiego zespołu Tekla Klebetnica i popularnego białoruskiego muzyka Lawona Wolskiego.

Z Rakowa Justyna Prus (PAP)

just/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL