W poniedziałek w Rzeszowie uczczona zostanie setna rocznica urodzin, pochodzącego z Orzechówki na Podkarpaciu Zbigniewa Rychlickiego. Tego wybitnego ilustratora książek dla dzieci, twórcę postaci Misia Uszatka, wspominać będzie m.in. jego syn Andrzej.
Organizatorami wydarzenia są Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz fundacja Czarna Górka. Prezes fundacji Michał Tabisz powiedział PAP w niedzielę, że misją organizacji jest odkrywanie i wspieranie młodych talentów z terenów wiejskich i małych miast.
„Trochę zapomniana postać Zbigniewa Rychlickiego, który dzieciństwo i wczesną młodość spędził w małej, podkarpackiej wsi, świetnie się do tego nadaje, inspiruje i zachęca do przełamywania barier” – dodał.
Rychlicki urodził się w Orzechówce, w gminie Jasienica Rosielna na Podkarpaciu. Jak przypomniał Tabisz, mimo iż opuścił rodzinną miejscowość w wieku kilkunastu lat, przez całe życie darzył ją silnym sentymentem, a motywy ludowe były wyraźnie obecne w jego twórczości.
„Przykładem jest najpopularniejsza postać jaką wykreował Rychlicki, czyli Miś Uszatek, otoczony gromadą domowych zwierząt, charakterystycznych dla wiejskiego krajobrazu” – przekonuje prezes fundacji Czarna Górka.
Rychlicki, oprócz samego Uszatka stworzył także resztę zwierząt występujących razem z Misiem - Prosiaczka, Króliczka, Zajączka i Psa.
W najbliższy poniedziałek przypada setna rocznica urodzin artysty. Z tej okazji w Rzeszowie zorganizowane będzie spotkanie, w czasie którego przypomniany zostanie życiorys Rychlickiego i jego bogaty dorobek.
Jak zaznaczył Tabisz, zaplanowana została również dyskusja panelowa z udziałem twórców, a zarazem ekspertów w dziedzinie literatury dziecięcej. „Spojrzymy też na książki dla najmłodszych z perspektywy terapeutycznej” – dodał.
Uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć wspomnienia i refleksje na temat twórczości Rychlickiego, którymi podzieli się mieszkający obecnie w Warszawie syn artysty - Andrzej.
„Niestety wcześniej zaplanowane obowiązki uniemożliwią osobisty udział pana Andrzeja w naszym wydarzeniu, jego wspomnienia o ojcu zarejestrowaliśmy w stolicy pod koniec ubiegłego roku. Obiecał jednak, że w ciągu kilku najbliższych tygodni przyjedzie na Podkarpacie. Chce nie tylko odwiedzić rodzinne strony, ale także zwiedzić Muzeum Dobranocek w Rzeszowie” – podkreślił Tabisz.
Jak zdradził prezes fundacji Czarna Górka, poniedziałkowa uroczystość to niejedyna planowana forma upamiętnienia twórcy Misia Uszatka w stulecie jego urodzin.
Władze gminy Jasienica Rosielna wraz z dyrekcją szkoły w Orzechówce, do której przed laty uczęszczał Zbigniew Rychlicki, a jego ojciec - Jan - był jej dyrektorem w okresie międzywojennym, również planują upamiętnienie artysty.
„W lokalnej społeczności pojawił się też pomysł stworzenia stałej ekspozycji poświęconej postaci Misia Uszatka i innym bajkowym bohaterom stworzonym dzięki niezwykłej wyobraźni i wrażliwości Rychlickiego. Nasza fundacja będzie aktywnie uczestniczyć w tych przedsięwzięciach” – zadeklarował Tabisz.
Fundacja, poprzez platformę crowdfundingową, prowadzi również zbiórkę funduszy z przeznaczeniem na stypendia dla utalentowanej plastycznie młodzieży z gminy Jasienica Rosielna.
Rychlicki urodził się w 1922 r. w Orzechówce. Był grafikiem i ilustratorem 150 książek dla dzieci. Zdobył ponad 20 krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, jako jedyny Polak został w 1982 r. laureatem Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w dziedzinie ilustracji.
Był autorem ilustracji takich książek dla dzieci jak „Od rzeczy do rzeczy” autorstwa Wandy Chotomskiej, „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna czy „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Stworzył postać Misia Uszatka, był też autorem projektów postaci i scenografii do serialu animowanego „Miś Uszatek”, który był realizowany przez studio Se-ma-for w latach 70-tych i 80–tych. Zmarł w 1989 r. w Bratysławie. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ mmu/