Pod hasłem „Ciekawość świata - ciekawość człowieka” rozpoczyna się w piątek w Świdnicy XVI Międzynarodowy Festiwal Bachowski. W programie imprezy znalazło się kilkanaście koncertów muzyki poważnej, których scenerią będą m.in. wnętrza świdnickich świątyń.
Koncert inaugurując tegoroczną edycję Festiwalu Bachowskiego odbędzie się w piątkowy wieczór w wnętrzach wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicko-augsburskiego Kościoła Pokoju. Wystąpi założona w 1982 r. w Berlinie orkiestra kameralna Akademie fuer Alte Musik Berlin. Melomani wysłuchają dzieł Jana Sebastiana Bacha oraz Georga Philippa Telemanna.
W kolejny dniach odbędą się m.in. koncert zatytułowany „Muzyka czasu wojny 30-letniej” czy recital organowy amerykańskiego pianisty Camerona Carpentera. „Zagra on na specjalnie dla niego zbudowanych organach, tzw. international touring organ, ale przede wszystkim na nowo odrestaurowanych wielkich organach Kościoła Pokój” - poinformował PAP rzecznik festiwalu Mateusz Wiśniewski. Carpenter wykona dzieła Bacha, Czajkowskiego oraz Wagnera.
Wiśniewski poinformował, że nowością w tegorocznej edycji festiwalu będzie wykonie chorałów z Pasji Mateuszowej Bacha przez amatorski chór. „Odbędzie się również fortepianowy maraton w wykonaniu uczniów szkół muzycznych oraz pianistów amatorów” - dodał rzecznik.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą również w miejscowościach położonych nieopodal Świdnicy. W Dzierżoniowie wystąpi Orkiestra Historyczna z programem obejmującym dzieła francuskiego baroku, zaś okoliczne wsie - Pożarzysko, Strzelce Świdnickie, Siedlimowice, Makowice – będą scenerią pikników romantycznych oraz śniadań na trawie.
Pierwszy Festiwal Bachowski w Świdnicy odbył się w 2000 r., a pretekstem do jego zorganizowania była 250. rocznica śmierci kompozytora. Johann Sebastian Bach był związany ze Świdnicą poprzez postać swego ucznia Christopha Gottloba Weckera (1700 - 1774). To dzięki m.in. listom polecającym do kompozytora Wecker został w 1729 r. organistą Kościoła Pokoju w Świdnicy. Muzyka J.S. Bacha była wykonywana w Kościele Pokoju regularnie przez cały XIX wiek.
Festiwal zakończy się 15 sierpnia.(PAP)
pdo/agz/