Kultura i sztuka po 1989 roku

03.04.2019

W. Tomczyk o Trzos-Rastawieckim: bardzo wiele się od niego nauczyłem

Miałem zaszczyt i przyjemność być studentem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego; bardzo na tym skorzystałem, nauczyłem się od niego bardzo wiele; będę go miał we wdzięcznej pamięci - powiedział PAP dramaturg, scenarzysta Wojciech Tomczyk.

"Sprawnie poruszał się na pograniczu gatunków. Do historii polskiego kina przejdzie, jako twórca wybitnych filmów zarówno dokumentalnych jak i fabularnych" - ocenił Tomczyk.

W kontekście dokumentów wymienił m.in. "Pielgrzyma" z 1979 r., będącego zapisem pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Jak wyjaśnił, film ten "nie tyle koncentruje się na papieżu, co na uczestnikach pielgrzymki - ukazuje tłumy ludzi radośnie witających Jana Pawła II., których nie +zauważały+ ówczesne oficjalne media". 

Mówiąc o filmach fabularnych przywołał m.in. "Trąd" z 1971 r. - wg scenariusza Aleksandra Ścibor-Rylskiego - oraz "Zapis zbrodni" z 1974 r., które jego zdaniem "na stałe weszły do kanonu polskiego kina kryminalnego". 

Tomczyk przypomniał, że Trzos-Rastawiecki zajmował się też prawdziwą historią Polski. "Jako pierwszy nakręcił dokument o sukcesie polskich kryptologów, którzy złamali sekret Enigmy" - podkreślił. Przywołanie tej historii, 30 lat po wojnie było "bardzo ważne, bo ten temat w ogóle nie pasował do komunistycznej wersji dziejów". 

Tomczyk zdradził, że "miał zaszczyt i przyjemność bycia studentem Trzos-Rastawieckiego" w Wyższym Studium Scenariuszowym PWSTTviF w Łodzi. "Bardzo na tym skorzystałem, nauczyłem się od niego bardzo wiele i będę miał go za to we wdzięcznej pamięci" - podkreślił. 

Andrzej Trzos-Rastawiecki zmarł we wtorek w wieku 85 lat po długiej chorobie.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL