Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2019

W Warszawie konferencja „Samorządowe instytucje kultury wobec wyzwań współczesności”

W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbyła się trzecia konferencja z cyklu „Samorząd mecenasem kultury”. Podczas czwartkowego spotkania „Samorządowe instytucje kultury wobec wyzwań współczesności” poruszono tematy związane z dorobkiem instytucji kultury na Mazowszu.

"Cykl konferencji naukowych zainspirowanych jubileuszem 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego to znakomita okazja do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie organizacji, inwestycji i rozwoju struktur w instytucjach kultury na Mazowszu" - napisał w liście do uczestników konferencji Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. List odczytał Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki.

"Podobnie, jak przy poprzednich konferencjach, organizatorzy prezentują jeden z albumów serii +Skarby kultury i literatury polskiej+" - napisał Struzik.

Album to kopia dzieła "Banderia Prutenorum" z połowy XV wieku, wydana z okazji uczczenia 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Znajdują się w niej ilustracje i opisy chorągwi krzyżackich. Oryginał przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej został wpisany na listę programu UNESCO "Pamięć świata".

"Dzieło stworzone w oryginale przez Jana Długosza i Stanisława Durinka, wyróżniające się wyjątkowymi walorami artystycznymi, ma też ogromne znaczenie dokumentacyjne dla europejskiej heraldyki późnego średniowiecza" - przypomniał w liście marszałek Mazowsza.

Podczas konferencji "Samorządowe instytucje kultury wobec wyzwań współczesności" z wykładami wystąpili muzealnicy, m.in. dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel; wiceburmistrz Dzielnicy Wilanów Artur Buczyński; Agnieszka Szumilewicz z Centrum Kultury i Aktywności Dzielnicy Targówek; profesor Franciszek Kampka z SGGW oraz kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jan Engelgard, który opowiedział o rewitalizacji muzeum.

"Kultura i wspólnota: między bunkrem, a azylem", "Samorząd jako kreator kultury", "Nowe tchnienie - rewitalizacja Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów", "Kulturalne perły i kustosze lokalnych tożsamości" - to niektóre tematy wykładów. Ten ostatni przedstawiła Maria Samsel z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Podkreśliła, że w Polsce działa ponad 900 muzeów, ale tylko 6% jest państwowych. Zaznaczyła również, że ponad 50% muzeów znajduje się w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców.

Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, które jest organizatorem cyklu, Tadeusz Skoczek, powiedział, że cykl "Samorząd mecenasem kultury" to efekt zorganizowanej w zeszłym roku konferencji "Współczesne wymiary samorządności: 20 lat reformy samorządowej na Mazowszu", "która odbiła się dużym echem". Zapowiedział też kolejne spotkanie. 9 października odbędzie się konferencja "Historia samorządu w Polsce". (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL