Z premedytacją omijamy repertuar klasyczno-romantyczny znany, najbardziej popularny, grany na co dzień w filharmoniach - powiedział w poniedziałek dyrektor festiwalu Jarosław Siwiński. W sobotę rozpocznie się 32 edycja wydarzenia; potrwa do 19 maja.
"Łączenie dawnego z nowym jest na bardzo różny sposób obecne w tym roku. To jest niby kontrast, ale okazuje się, że jest wiele rzeczy wspólnych w muzyce, mimo że jest tak bardzo różna"- powiedział na konferencji dotyczącej Warszawskich Spotkań Muzycznych Jarosław Siwiński.
"Formuła festiwalu jest bardzo pojemna i może być realizowana na różne sposoby. Chcieliśmy uściślić, że nie chodzi o muzykę dawną sprzed stu lat, tylko o muzykę dawną sprzed 300 lat. Z premedytacją omijamy repertuar klasyczno-romantyczny znany, najbardziej popularny, grany na co dzień w filharmoniach" - dodał.
Festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne "Muzyka Dawna - Muzyka Nowa" zainaugurowano w 1986 r. Organizatorem jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Jak poinformował PAP twórca i wieloletni dyrektor festiwalu Władysław Słowiński "powołałem festiwal taki troszkę inny niż dotychczas bywały. Mianowicie z uwzględnieniem - oprócz muzyki współczesnej - muzyki dawnej".
"Muzyka Dawna Muzyka Nowa - do dziś po 32 lata nazwa została i jej jesteśmy wierni. Kontynuujemy myśl festiwalu, prezentujemy różne odcienie tej muzyki np. organizowaliśmy projekty grania współczesnej muzyki na dawnych instrumentach. Było to coś nowego, w Europie dotychczas niewykonywanego. Jeśli chodzi o muzykę dawną staraliśmy się zaprezentować te najstarsze utwory muzyczne, chcieliśmy ukazać niesłychanie ciekawe kompozycje, dotąd przez nas nieznane" - powiedział Słowiński
Na koncercie inauguracyjnym na Zamku Królewskim w Warszawie wykonane będą dzieła śląskiego kompozytora XVIII- wiecznego Silviusa Leopolda Weissa oraz utwór poświęcony temu artyście autorstwa współczesnego twórcy Marka Pasiecznego. "Chciałbym zwrócić uwagę na piękne połączenie sztuki dawnej ze sztuką nową w utworze pana Marka Pasiecznego, sam tytuł nawiązuje do barokowej tradycji, że jeden kompozytor pisze taki muzyczny nagrobek w hołdzie dla drugiego kompozytora.(...) Hołd Marka Pasiecznego złożony kompozytorowi, który żył w wieku XVIII - Weissowi" - powiedział członek rady programowej festiwalu Artur Cieślak.
W ramach tegorocznej edycji wystąpi zespół Hashtag Ensemble. „Jest to zespół, który z jednej strony wydaje się bardzo nowoczesny i bardzo przetwarzający rzeczywistość, a z drugiej strony jest to znak czasu: zespół wędrujący, zespół niemający stałego składu, zespół, który się organizuje na konkretne projekty artystyczne. (...) Jestem wielką fanką tego zespołu i myślę, że jest to jedno z tych zjawisk, które ten parowóz dziejów są w stanie popychać do przodu" - powiedziała o zespole członkini rady programowej Anna Ignatowicz-Glińska.
Koncert zespołu odbędzie się 14 maja w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego pod nazwą "#NetworkMusic".
Jak powiedział Siwiński utwór "#NetworkMusic" jest być może najważniejszy, najbardziej charakterystyczny dla tego koncertu. Dyrektor WSM zacytował zawarty w programie opis kompozycji: "Ile rzeczy polubiłeś na fejsie. Dziesięć? Na podstawie ich analizy komputerowy algorytm wie o tobie więcej niż twoi znajomi z pracy. Sto? wie więcej niż twoi rodzice. 240? wie więcej niż twój partner. Wie jakie buty nosisz, co jesz, jakie gazety czytasz, na kogo zagłosujesz w przyszłych wyborach (...) zastanów się co można zrobić z taką wiedzą" - przeczytał.
Warszawskim Spotkaniom Muzycznym towarzyszyć będzie konferencja "Kompozytorzy Polscy a Paryż (1918-1939)", zorganizowana przez Zakład Muzykologii Instytutu Sztuki PAN, która odbędzie się 16 maja.
Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości 18 maja w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego wystąpią muzycy jazzowi m.in. pianista Kuba Stankiewicz i saksofonista Maciej Sikała. Wykonają improwizacje na tematy pieśni Legionów Polskich oraz do tekstów Pieśni Jana Kochanowskiego.
"Jest to hołd, ukłon w kierunku legionistów, dla których nie były to tylko melodie, to były pieśni, które psychicznie ratowały im życie, które towarzyszyły im w okopach"- powiedział Siwiński.
Jak dodał, ostatni koncert rozpoczyna Noc Muzeów. Formacja "Kawalerowie Błotni" przedstawi prawykonanie - opartej na motywach powieści Juliusza Verne "Podróż do wnętrza Ziemi" - improwizowanej opery kameralnej, performance'u intermedialnego.
"Jedną z ciekawostek tego koncertu bedzie instrument zbudowany przez Marka Chołoniewskiego, którym steruje się za pomocą fal mózgowych. Ma specjalny czytnik, opaskę i za pomocą sygnałów elektromagnetycznych steruje dźwiękiem i obrazem" - powiedział Siwiński.
W tegorocznej edycji WSM wezmą również udział m.in. tegoroczny laureat nagrody Fryderyk 2018 grający na organach Hammonda Dariusz Przybylski, serbski Chór Towarzystwa Śpiewaczego "Branko", skrzypaczka Katarzyna Duda. (PAP)
autor: Olga Łozińska
edytor: Paweł Tomczyk
oloz/ pat/