Pokazem spektaklu „Trojanki”, japońskiego reżysera Tadashi Suzuki, rozpocznie się w piątkowy wieczór we Wrocławiu Olimpiada Teatralna. Ta prestiżowa impreza teatralna to jedno z głównych wydarzeń programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury.
„Trojanki” to spektakl, którego premiera odbyła się w 1974 r. Jarosław Fret, dyrektor wrocławskiego Instytutu Grotowskiego oraz szef kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury, podkreślił, że przedstawienie Suzuki to spektakl rewolucyjny, który odmienił oblicze dalekowschodniego teatru. „Jego współczesny pokaz to okazja do wejrzenia w sposób wyjątkowy w kulturę teatralnie odległą od naszej” - mówił wcześniej Fret.
Sztuka powstała na podstawie tekstu „Trojanki” Eurypidesa. Reżyser spektakli Tadashi Suzuki podkreśla, że w odróżnieniu od innych greckich dramatów w „Trojankach” brak akcji. „Główne zdarzenie dramatyczne – upadek Troi – ma miejsce na długo przed rozpoczęciem sztuki (...) ocalone Trojanki, zgromadzone przed zgliszczami cytadeli, czekają, aż przypłyną okręty, które zabiorą je do niewoli. Kobiety wyobrażają sobie zniewolenie, które je czeka, a z ich ust płynie nieustanny lament (…) nie ma nic bardziej dramatycznego niż sytuacja, w której człowiek jest zmuszony czekać i wyobrażać sobie swój przyszły los – nieszczęśliwy, nieprzewidywalny, nieuchronny” - pisze o spektaklu Suzuki.
Suzuki, dokonując adaptacji dramatu Eurypidesa, osadza akcję sztuki w powojennej Japonii. „Chciałem się przekonać, czy rozgrywając go wśród ocalałych Japonek, gnieżdżących się w powojennych ruinach, zdołam dzięki ich wielowymiarowej obecności na scenie wskrzesić żarliwe emocje Trojanek. Mam nadzieję, że za sprawą tej +podwójnej ekspozycji+ udaje mi się ukazać uniwersalność ludzkiego cierpienia, które przeżywamy bardzo podobnie w Japonii i na Zachodzie” - podkreśla reżyser.
Olimpiada Teatralna to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych na świecie. Pierwszą edycję Olimpiady zorganizowano w 1995 r. w Delfach w Grecji. Później festiwal odbywał się m.in. w Moskwie (2001), Stambule (2006) czy Seulu (2010). Ostatnia Olimpiada Teatralna odbyła się w 2014 r. w Pekinie.
We Wrocławiu odbędzie się 7. edycja Olimpiady Teatralnej, a jej hasłem przewodnim jest „Świat miejscem prawdy”. To parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego wygłoszonego w 1976 r.
Trzonem programu festiwalu jest nurt główny, w ramach którego zostanie pokazanych 16 spektakli twórców z całego świata.
Widzowie obejrzą również m.in. dwa spektakle Greka Theodorosa Terzopoulosa, który jest pomysłodawcą Olimpiady Teatralnej. Będą to: "Amor" oraz "Prometeusz w okowach". W nurcie głównym zostaną również pokazane spektakle: brytyjskiego reżysera Petera Brooka "Pole bitwy", włoskiego twórcy Romeo Castellucciego "Zstąp, Mojżeszu", "Czekaj, czekaj, czekaj (dla mojego ojca)" Belga Jana Fabre czy "Maskarada. Wspomnienie przeszłości" Rosjanina Walerija Fokina.
Polski teatr będą reprezentować spektakl Krystiana Lupy "Kuszenie cichej Weroniki" oraz dwa spektakle wrocławskiego Teatru Zar "Armine, Siser" oraz "Medde. O przekraczaniu". Pokazane zostaną również "Dziady" w reżyserii Litwina Eimuntasa Nekrosiusa.
Reżyserzy prezentowanych w ramach nurtu głównego spektakli przyjadą do Wrocławia i wezmą udział w cyklu "Prawda i tylko prawda", na który złożą się prezentacje ich artystycznego credo.
Kolejnym nurtem programu Olimpiady Teatralnej jest blok zatytułowany "Więcej niż teatr". Poświęcony on zostanie sztuce osób niepełnosprawnych.
Elementem Olimpiady Teatralnej jest również festiwal "Dziady. Recykling", który odbędzie się w dniach 27 października - 4 listopada. W ramach tego przedsięwzięcia zostaną pokazane m.in. "Dziady" w reżyserii Michała Zadary oraz remiksy historycznych realizacji dramatu Mickiewicza - od Grotowskiego i Białoszewskiego, przez Dejmka i Swinarskiego, po Konwickiego. W ramach tego przedsięwzięcia odbędą się również koncerty, projekcje filmów i wystawy.
Częścią festiwalu będzie także Dolnośląska Platforma Teatru. W ramach tego przedsięwzięcia zostanie pokazanych ponad 30 spektakli dolnośląskich teatrów instytucjonalnych oraz niszowych.
Ostatnie wydarzenia związane z Olimpiadą Teatralną odbędą się 13 listopada.(PAP)
pdo/ mow/