Blisko 700 wykonawców muzyki folkowej z różnych stron świata wystąpi podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 24-29 lipca - poinformowali w środę organizatorzy.
To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.
To największa tego typu impreza w województwie podlaskim. Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru.
Jak powiedział w środę na konferencji prasowej przewodniczący Międzynarodowej Rady Artystycznej festiwalu, etnograf Zygmunt Ciesielski, podczas festiwalu organizatorzy starają się postawić znak równości między tzw. kulturą wysoką a kulturą niską, przez którą rozumie kulturę ludową, popularną czy etniczną. "Festiwal powinien być wyrazem tolerancji dla inności" - dodał Ciesielski.
W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 28 zespołów muzycznych i tanecznych z 14 krajów, m.in. Polski, Rosji, Ukrainy, Francji, Ekwadoru, Izraela i Turcji. Ma wystąpić też zespół z Indii, ale - jak powiedział dyrektor festiwalu Andrzej Dyrdał - w środę okaże się, czy dostaną wizy. Zapewnił, że jeśli ten zespół nie przyjedzie, w jego miejsce wystąpi inny.
Dyrdał powiedział, że podczas festiwalu występują zespoły, które "zaprezentują to, co jest najlepsze w ich krajach". Zaprezentuje się więc m.in. chór chłopięcy Mdzlevari z Gruzji, rockowo-folkowy zespół Zam's z Francji a także Kapela Bandurzystek Riwnenczanka z Ukrainy. Podczas jednego koncertu "Miłość w polskiej piosence i anegdocie" w Białymstoku wystąpią gwiazdy polskiej estrady jak Ewa Bem czy Alicja Majewska.
Koncerty odbędą się w 23 miejscowościach w regionie, m.in. Białymstoku, Zambrowie, Łomży, Tykocinie, Suwałkach, Hajnówce i Kruszynianach.
W tym roku zrezygnowano z koncertu galowego, na którym występują najlepsze zespoły festiwalowe. Dyrdał tłumaczył to problemami technicznymi, a także dużą liczbą zespołów.
W weekend poprzedzający festiwal, 21 i 22 lipca, odbędzie się "Folk on the street". Będzie to - jak zapewniają organizatorzy - promocja i popularyzacja folkloru związanego z dziedzictwem kulturowym województwa podlaskiego we współczesnym wymiarze poprzez tzw. sztukę ulicy. Zaplanowano m.in. spotkanie twórców street artu z Polski, Litwy i Białorusi, podczas którego powstanie graffiti inspirowane folklorem danego narodu.
Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. "Podlaska Oktawa Kultur" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz miasta Białystok. (PAP)
swi/ mlu/