Wydawnictwo Karakter otrzymało główną nagrodę w konkursie "Pióro Fredry" na Najlepszą Książkę Roku - za pozycję „Japonia utracona” Alexa Kerra. Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem podczas gali 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.
Konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" towarzyszy wrocławskim targom od pierwszej edycji, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny zgłoszonych książek. "Pióro Fredry" to jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich.
Książka "Japonia utracona” Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego została doceniona przez jury za "bezbłędną formułę edytorską – idealnie wyważone relacje między typografią a obrazem, finezję i elegancję, widoczne już od wyrafinowanej, choć skromnej okładki".
W tym roku z uwagi na to, że Wrocławskie Targi Dobrych Książek zostały połączone w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, przyznane zostały dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców.
Nagroda Edytorska Dobre Strony trafiła do Wydawnictwa Albus za książkę "Kto ukradł jutro?" Olgi Ptak, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej.
Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymały po 20 tys. zł, które - zgodnie z regulaminem konkursu - muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.
Łącznie do obu nagród edytorskich zgłoszono 205 książek z 72 wydawnictw. W finale Nagrody Pióro Fredry, poza zwycięską publikacją, znalazły się także: "Drobiazg. Miłość w czasach genetyki” Markety Bankovej wydana przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie oraz "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz” Filipa Springera wydana przez Wydawnictwo Czarne. Jury doceniło także Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi za katalog "Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa" oraz serię "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy, Awangarda i Państwo, Wielka Wojna".
W kategorii książek dla dzieci i młodzieży trzy nominacje przypadły wydawnictwu Dwie Siostry: „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibińskiego, "Powiedz to w mig" Rasy Janciauskaite oraz "Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków” Andrzeja Fedorowicza. W finale znalazła się także książka "Mały książę" Antoine’a de Saint-Exupery'ego Wydawnictwa Znak Emotikon.
Podczas rozpoczętych w czwartek w Hali Stulecia 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek swoją ofertę zaprezentuje ponad 170 wydawców z całej Polski. W programie targów znalazło się ok. 100 wydarzeń – spotkań oraz warsztatów z autorami, ilustratorami i tłumaczami. Wśród gości znaleźli się m.in. Marta Dzido, Małgorzata Rejmer, Marek Krajewski, prof. Jerzy Bralczyk, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Kasdepke, Maciej Zaremba Bielawski, czy Adam Wajrak.
Gościem honorowym imprezy będzie Komisja Europejska, dzięki której w programie targów znalazło się specjalne pasmo spotkań wokół problemów ekologicznych.
W tym roku MPK Wrocław uruchomiło specjalną, bezpłatną linię autobusu, który przez cały czas trwania targów będzie kursował z dworca autobusowego do Hali Stulecia.
Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają do niedzieli. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/