W województwie śląskim ruszył trzyletni program Bardzo Młoda Kultura, który ma zachęcić młodych ludzi do jej współtworzenia. Oficjalne otwarcie odbyło się w poniedziałek w Katowicach.
Trzyletni projekt Bardzo Młoda Kultura został stworzony przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury. To ogólnopolska inicjatywa, prowadzona przez Narodowe Centrum, której celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej i zbliżanie sektora edukacji i kultury. Do programu zaproszono animatorów kultury, edukatorów, nauczycieli, aktywistów, przedstawicieli instytucji kultury, oświaty i samorządowców.
"Głównym celem projektu jest rozwój podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze. A więc my, budując cały program i rozwój partnerstw lokalnych, podkreślamy aktywne uczestnictwo młodzieży w projektach, które będą przez nich projektowane przy wsparciu Instytutu" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektorka Instytutu Korfantego Dorota Pociask-Frącek.
Podmiotowe uczestnictwo młodzieży w kulturze to część aktywności, która pozytywnie wpływa na ich postawy pozytywne, twórcze, jak również obywatelskie. "Wzmacnia sprawczość tej grupy wiekowej i tworzy swoiste pole, w którym bezpiecznie można dzielić się wiedzą i doświadczeniem" - wyjaśnił koordynator programu Bardzo Młoda Kultura w województwie śląskim Maciej Zygmunt.
W ramach programu Instytut oferuje finansowanie koncepcji i projektów wymyślonych przez młodzież. "Dla autorów najciekawszych propozycji mamy miejsce w tym roku w naszym programie i te właśnie osoby zostaną zaproszone do specjalnie przygotowanego procesu edukacyjno-projektowego, w ramach którego wspólnie przygotujemy autorskie koncepcje projektów włączających młodych ludzi w działania kulturowe. Docelowo Instytut sfinansuje wszystkie te projekty w stu procentach" - powiedział koordynator programu.
Program przewiduje także wsparcie eksperckie i warsztatowe dla Partnerstw Lokalnych, które chcą dołączyć do projektu włączenia młodzieży w działania kulturowe. "W tym roku Instytut pilotażowo sfinansuje sześć lokalnych inicjatyw kulturowych dla młodzieży. W kolejnych latach zwiększymy te kwotę tak, aby po 3 latach wydać prawie ćwierć miliona złotych na edukacje młodzieży" - dodał koordynator.
Podczas konferencji prasowej obecni byli także partnerzy projektu: przedstawiciele Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSea, Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej i Pracowni Edukacji Międzykulturowej i Informacji Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.
"Stawiam na dwie wartości najważniejsze dla mnie w tym projekcie. Pierwszą wartością jest przestrzeń sztuki, nie tylko wizualnej, ale teatru, muzyki, filmu. Młodzież będzie mogła realizować projekty we wszystkich zakresach sztuki (...) Z drugiej strony pamiętajmy o wielkiej zdolności terapeutycznej sztuki w czasach popandemicznych, gdzie kontakt ze sztuką powoduje uwalnianie lęków, uwalnianie różnych stresów u młodego człowieka, a jednocześnie buduje kompetencje kulturowe - podkreśliła zastępczyni przewodniczącego Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSea Ewa Kokot.
Aby wziąć udział w tegorocznej edycji projektu trzeba wypełnić kwestionariusz do 2 lipca.
Pociask-Frącek dodała, że w tym roku na realizacje lokalnych projektów, zabezpieczono 240 tys. zł. Budżet trzyletniego programu na Śląsku wyniesie 553 tys. zł. Z czego 458 tys. to jest wkład Narodowego Centrum Kultury.
Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego to instytucja kultury samorządu województwa śląskiego. Instytut został powołany 16 grudnia 2019 r. Placówka przekształciła się z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.(PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ ann/