24 października w Bibliotece Jagiellońskiej zostanie otwarta wystawa „Bobkowski - chuligan wolności”, poświęcona autorowi "Szkiców piórkiem".
Na wystawie obejrzeć będzie można unikalne przedmioty, przywiezione nie tylko z Krakowa czy Paryża, ale i z odległej Gwatemali, gdzie pisarz zmarł. Oprócz fotografii i listów, pochodzących z prywatnych zbiorów i Archiwum „Kultury", na wystawie znajdą się przedmioty, które należały do Bobkowskich: książki, rysunki, apaszka, którą ręcznie przyozdobiła Barbara, żona pisarza nazywana przez wielu „Penelopą z Gwatemali”.
Integralną częścią wystawy są filmy telewizyjne o Andrzeju Bobkowskim „La douce France” i „Zawiedziony kochanek Europy” Macieja Nowickiego i Andrzeja Sulkowskiego, audycja Radia Wolna Europa z udziałem Andrzeja Bobkowskiego, prezentacja multimedialna.
Ekspozycja została przygotowana nowoczesną techniką z wykorzystaniem materiałów archiwalnych, rękopisów, zdjęć i prezentacji multimedialnych.
Wystawa, której organizatorami jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Instytut Tolerancji i Muzeum Historii Polski w Warszawie, stanowi część interdyscyplinarnego i multimedialnego projektu obchodów 100 rocznicy urodzin pisarza Andrzeja Bobkowskiego w 3 miastach: Łodzi, Krakowie i Warszawie.
27 października na platformie Google Cultural Institute otwarta zostanie wystawa MHP „Andrzej Bobkowski. Rider on the Storm”. Stanowi ona kompendium wiedzy na temat autora „Szkiców piórkiem”. Prezentuje jego życie w atrakcyjnej, multimedialnej formie, z bogatą ikonografią.
Kolejną inicjatywą MHP jest konkurs wiedzy o życiu i twórczości pisarza, który zostanie przeprowadzony na oficjalnym profilu Muzeum Historii Polski na Facebooku w dniach 26-31 października. Konkurs „Andrzej Bobkowski. Rowerem do wolności” to okazja do poznania ciekawych i mało znanych faktów z życia pisarza. Starannie przygotowane pytania, publikowane w trakcie trwania quizu, pozwolą na nowo odkryć i przybliżyć postać Bobkowskiego. Aby wziąć udział w konkursie należy polubić profil Muzeum na www.facebook.com/muzhp. Do wygrania ciekawe publikacje o Andrzeju Bobkowskim. Regulamin konkursu dostępny będzie na stronie www.muzhp.pl.
Andrzej Bobkowski (1913-1961) był przede wszystkim autorem „Szkiców piórkiem”, które opublikował Instytut Literacki w Paryżu w 1957 roku – To jedna z najważniejszych książek opublikowanych przez Instytut. I to nie tylko ze względu na jej wartości literackie, ale także z powodu zawartych w niej bardzo interesujących refleksji dotyczących oceny sytuacji politycznej po przegranej wojnie – podkreślał Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej „Kultury”.
Bobkowski napisał też sztukę teatralną „Czarny piasek” (1959) oraz sporo opowiadań, szkiców i notatek rozsianych po różnych czasopismach, a potem zebranych w książkach. Jego utwory prozą ukazywały się nie tylko w paryskiej „Kulturze” i londyńskich „Wiadomościach”, ale również w prasie krajowej. W latach 40. publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Dziś i Jutro”, „Twórczości” i „Nowinach Literackich”.
W 1970 roku nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wyszedł tom szkiców i
opowiadań „Coco de Oro”, w którym zamieszczone zostały teksty z „Kultury”. W 1994 roku opublikowano „Opowiadania i szkice”, gdzie trafiły głównie eseje z „Wiadomości” i „Tygodnika Powszechnego”.
Bobkowski jest też autorem setek wspaniałych listów, które stopniowo są publikowane, m.in. do
Jerzego Giedroycia, Jarosława Iwaszkiewicza czy Tymona Terleckiego. (MHP)