Ponad 170 najlepszych polskich fotografii prasowych ostatniego roku oglądać można na otwartej w Warszawie wystawie Grand Press Photo 2014. To zdjęcia finałowe prestiżowego konkursu, m.in. fotografia Jakuba Szymczuka, ukazująca wydarzenia w Kijowie w "czarny czwartek".
Najnowszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo, organizowanego przez miesięcznik "Press", rozstrzygnięto 9 maja.
"W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 4 tys. zdjęć. Na wystawie zobaczyć można 172, w tym fotografie nagrodzone w poszczególnych kategoriach, np.: wydarzenia, ludzie, życie codzienne" - powiedziała PAP we wtorek, w dniu otwarcia ekspozycji, Magdalena Jankowska z miesięcznika "Press". Obejrzeć można zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże - dodała.
Jest wśród nich - uznana przez jury za Zdjęcie Roku 2014 Grand Press Photo - fotografia Jakuba Szymczuka z "Gościa Niedzielnego", ukazująca wydarzenia z Majdanu w Kijowie w "czarny czwartek", czyli 20 lutego 2014 r., kiedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. Szymczuk dokumentował przebieg starć w fotoreportażu. Wśród tych zdjęć jest fotografia, która została następnie uhonorowana główną nagrodą Grand Press Photo 2014. "Zdjęcie Szymczuka prezentuje jedną z ofiar walk – mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot" - przypominają organizatorzy konkursu oraz wystawy.
"To wygląda, jakby wszędzie wokół zapadła cisza. Jednocześnie na pierwszym planie jest człowiek, który zginął w obronie Majdanu. To zdjęcie to krzyk o wolność, krzyk rozpaczy" - opisywała we wtorek fotografię Jankowska. Podkreśliła, że zdjęcie nie tylko przedstawia konkretne wydarzenie z konkretnego dnia, ale zarazem ma przekaz uniwersalny.
Na wystawie zobaczyć można też m.in.: fotografię autorstwa Kuby Kamińskiego, fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, zrobioną na Krymie, gdy ukraińska baza wojskowa Belbek poddała się po szturmie rosyjskich wojsk specjalnych (pierwsze miejsce w konkursowej kategorii "wydarzenia") oraz zdjęcie ukazujące moment, gdy Witalij Kliczko, lider partii UDAR, mimo że należy do opozycjonistów, próbuje powstrzymać tłum demonstrantów, napierający na siły porządkowe broniące dostępu do budynków rządowych (autor fotografii: Tomasz Adamowicz z "Gazety Polskiej Codziennie"; drugie miejsce w kategorii "wydarzenia").
Wśród prezentowanych zdjęć jest również, wykonana 12 kwietnia 2013 r., fotografia przedstawiająca generała Wojciecha Jaruzelskiego na wózku inwalidzkim (autor: Maksymilian Rigamonti, "Wprost"; pierwsze miejsce w kategorii "portret sesyjny").
Kategorię "życie codzienne" reprezentuje z kolei np. nagrodzony fotoreportaż Adriana Wykroty (Retrofokus), przedstawiający polskie uroczystości weselne (m.in. w Poznaniu i Wrocławiu) oraz związane z nimi obrzędy. Zdjęcia te powstawały w okresie od 2011 do października 2013 r.
Grand Press Photo to organizowany od 2005 r. konkurs dla polskich zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Przewodniczącym międzynarodowego jury jest co roku któryś ze zwycięzców World Press Photo. W tym roku był to szwedzki fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy, przedstawiające grupę mężczyzn niosących do meczetu zwłoki dwojga palestyńskich dzieci, wygrało ubiegłoroczny konkurs World Press Photo.
"Zdjęcia przewodniczącego jury, Paula Hansena, również znalazły się na naszej wystawie" - powiedziała Jankowska. Jak dodała, w związku z tym, że konkurs miał w tym roku swoje 10-lecie, do ekspozycji włączono zwycięskie fotografie z wszystkich dziesięciu edycji.
Wystawę Grand Press Photo 2014 można - bezpłatnie - oglądać do 26 czerwca w centrum handlowym przy ul. Złotej w Warszawie.(PAP)
jp/ abe/ gma/