Europa i świat 1918-1939

17.11.2011 aktualizacja 09.03.2018

Wystawa "Idea Bauhausu" w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Archiwalne projekty i modele słynnego serwisu TAC autorstwa Waltera Gropiusa oraz współczesną wersję tego charakterystycznego, geometrycznego zestawu z białej i czarnej porcelany zobaczyć będzie można od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu na wystawie „Idea Bauhausu”.

Prof. Walter Gropius założył szkołę rzemiosła, sztuki użytkowej i architektury Bauhaus w 1919 roku. Uczelnia działała przez 14 lat. Bauhaus odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu nowoczesnej architektury i wzornictwa.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, Aleksandra Sobocińska, wystawa prezentująca prace czołowych projektantów ujawnia fenomen Bauhausu jako szkoły, która mimo dość krótkiego okresu działalności wywarła silny wpływ na współczesne wzornictwo.

„Na wystawie zobaczyć będzie można plakaty promocyjne z archiwów Bauhausu, prototypy naczyń porcelanowych, zabawki, korespondencję Waltera Gropiusa do Philipa Rosenthala, naczynia porcelanowe, meble zaprojektowane przez Miesa Van der Rohe oraz przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Marianne Brandt, które produkowane są nieprzerwanie przez włoską fabrykę designu – Alessi” – poinformowała Sobocińska.

Jak wyjaśniła, poznańska wystawa przybliży zwiedzającym historię Bauhausu i pokaże, że jego estetyka obecna jest również we współczesnym wzornictwie.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny. Zaplanowano warsztaty, w ramach których dzieci tworzyć będą własne propozycje dekoracji dzbanka TAC.

Wystawa potrwa do 29 stycznia 2012 roku.

Artystyczna uczelnia założona przez Waltera Gropiusa początkowo działała w Weimarze. W 1925 roku została przeniesiona do Dessau, a potem Berlina. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhutte - strzechy budowlanej, łączącej w sobie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego, a zatem oznaczała wykształcenie wszystkich artystów za pomocą jednakowego kursu wprowadzającego o formach, materiałach, kolorach.

Bauhaus stał się pierwszą na świecie szkołą nowoczesnego projektowania i wzornictwa, inspirując późniejsze szkoły, szczególnie w USA, gdzie osiadło wielu twórców związanych wcześniej z uczelnią. Wykładowcami byli m.in. Marcel Breuer, Wassily Kandinsky, Paul Klee i Laszlo Moholy-Nagy. (PAP)

rpo/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL