Wystawę „Sezon w piekle" według koncepcji kuratora Stacha Szabłowskiego zobaczyć można od czwartku w Galerii Bielskiej BWA. Jest ona propozycją spojrzenia na sztukę zaproszonych 18 malarzy przez pryzmat pojęcia i wyobrażenia piekła.
„Galeria do przedstawienia pomysłu i realizacji wystawy malarstwa w cyklu wystaw kuratorskich zaprosiła Stacha Szabłowskiego, kuratora i krytyka sztuki, wnikliwego obserwatora twórczości młodych polskich artystów” – poinformował PAP Michał Gąsior z Galerii Bielskiej BWA. Zdaniem Szabłowskiego, wystawa stawia pytanie: gdzie możemy spotkać się ze współczesnym malarstwem? „Nasza propozycja brzmi: spotkajmy się w piekle” – powiedział kurator. Jak podkreślił, ekspozycja jest „propozycją spojrzenia na sztukę zaproszonych malarek i malarzy przez pryzmat pojęcia i wyobrażenia piekła, jako wielopoziomowej metafory współczesności”.
Szabłowski na wystawie skupił się „na malarstwie operującym oksymoronami, balansującym pomiędzy entuzjazmem i pesymizmem, głoszeniem prawd uniwersalnych i relatywizmu, pragnieniem sensu i wątpieniem w sens, nadzieją i melancholią, szczerością i ironią, wiedzą i naiwnością, zaangażowaniem i brakiem przywiązania” - powiedział.
Na wystawie można zobaczyć prace Adama Adacha, Olgi Dmowskiej, Michała Frydrycha, Jakuba Glińskiego, Karoliny Jabłońskiej, Bartka Kiełbowicza, Tomasza Kręcickiego, Agaty Kus, Moniki Misztal, Zofii Pałuchy, Cyryla Polaczka, Nikoli Lindy Strenger, Michała Slezkina, Pawła Susida, Pawła Śliwińskiego, Janka Zamoyskiego, Pawła Ponurego Żukowskiego oraz Krzysztofa Garbaczewskiego.
Stach Szabłowski jest historykiem sztuki, kuratorem i krytykiem, a także publicystą. Ukończył instytut historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako kurator debiutował w 2000 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie Ogólnopolską Wystawą Sztuki „Scena 2000”, przygotowaną wspólnie z Ewą Gorządek. Był to projekt skupiający najważniejszych polskich artystów przełomu wieków.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.
Ekspozycje kuratorskie odbywają się w Bielsku-Białej co dwa lata, naprzemiennie z Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Tegoroczna edycja jest jedenastą. Poprzednia miała się odbyć w 2020 r., ale z powodu pandemii tak się nie stało. Kuratorzy wybierani są w konkursie lub powoływani bez niego. Poprzednią, jubileuszową wystawę nawiązującą do życia i twórczości Andrzeja Urbanowicza „Dzieci światła” przedstawił w 2018 r. kurator Stanisław Ruksza. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/