„Tajemnice Czarnego Lądu” – wystawę na motywach powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” - można od piątku oglądać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja przedstawia kultury krajów znajdujących się na trasie wędrówki powieściowego Stasia i Nel.
Wystawa podzielona jest na cztery części poświęcone innemu afrykańskiemu krajowi (Egipt, Sudan, Etiopia i Kenia).
W przestrzeni ukazującej Egipt zobaczyć można karawanę wraz z wyposażeniem wielbłąda, które stanowią skórzane ozdoby, siodła, torby, uzdy i baty. Na takim wielbłądzie, według komisarza wystawy Ilony Pulnar – Ferdjani, jeździć mogła powieściowa Nel.
W 2011 roku przypada setna rocznica wydania książkowego „W pustyni i w puszczy”. Dlatego na wystawie prezentowane są także wydania książkowe tej powieści z ubiegłego stulecia. Są wśród nich wydawnictwa przedwojenne, a także późniejsze, m.in. z 1969 r. z ilustracjami znanego rysownika Janusza Topika, oraz wydania obcojęzyczne.
Egipską atrakcję stanowi otworzony namiot beduiński. Oryginalny ośmiometrowy bok namiotu został wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Na wystawie są także przedmioty egipskiej kultury materialnej, m.in. stroje – galabije i burnusy oraz naczynia do parzenia kawy, nargile (fajki wodne), kohl – środek do malowania oczu, naczynie do przyrządzania henny, którą malowano ręce i stopy.
W części poświęconej Sudanowi prezentowane są przedmioty codziennego użytku: naczynia, kosze, gadahy – drewniane misy z pnia palmy, ceramika, narzędzia rolnicze, stroje plemienne, instrumenty, broń, biżuteria oraz podpórki pod głowę, używane do spania.
Ciekawostką w części ukazującej kulturę Etiopii są gliniane krążki wargowe o średnicy nawet 20 cm, noszone są w dolnej wardze przez kobiety z plemienia Mursi, zamieszkującego dolinę rzeki Omo. W etiopskim fragmencie ekspozycji pokazane są także krzyże koptyjskie. „To ważne eksponaty, bo Etiopia to kraj, w którym tradycje chrześcijańskie sięgają I wieku naszej ery” – podkreśla Pulnar - Ferdjani.
Ostatni kraj prezentowany na wystawie to Kenia. „Tu można zajrzeć do odtworzonego domu Masajów, podziwiać broń i tarcze tego wojowniczego ludu oraz wielokolorową biżuterię masajskich kobiet” – wyjaśnia komisarz wystawy.
Wystawa pokazuje także zwierzęta zamieszkujące afrykańskie kraje. Są tu m.in. medaliony antylop kudu, bongo, skóry lampartów i geparda, a przede wszystkim kły słoni, niektóre bardzo duże, będące trofeami myśliwych i handlarzy kością słoniową.
W 2011 roku przypada setna rocznica wydania książkowego „W pustyni i w puszczy”. Dlatego na wystawie prezentowane są także wydania książkowe tej powieści z ubiegłego stulecia. Są wśród nich wydawnictwa przedwojenne, a także późniejsze, m.in. z 1969 r. z ilustracjami znanego rysownika Janusza Topika, oraz wydania obcojęzyczne. (PAP)
ilp/ ls/