W stołecznej Kordegardzie – galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) w czwartek otwarta zostanie wystawa „Osieki/Plener 70.”. Ekspozycja poświęcona jest miejscu, w którym rodziła się polska sztuka konceptualna – legendarnym plenerom w Osiekach – poinformowano na Twitterze NCK.
Jak wyjaśniono, wystawa prezentuje "wybrane prace wybitnych twórców konceptualnych oraz fragment bogatego archiwum Kolekcji Osieckiej z zasobów Muzeum w Koszalinie". "Składają się na nią, m.in. dzieła znakomitych artystów polskiej awangardy II poł. XX wieku: Jerzego Kałuckiego, Janusza Orbitowskiego, czy Ryszarda Siennickiego oraz prace takich twórców, jak Zbigniew Makarewicz, Barbara Kozłowska czy Antoni Dzieduszycki" - napisano na stronie NCK.
Przypomniano, że "plenery w Osiekach wpisały się na trwałe w historię polskiej awangardy i stanowią swoisty fenomen". "Odbywały się nieprzerwanie od 1963 r. do 1981. Zaistniały dzięki inicjatywie Mariana Bogusza - artysty i animatora życia artystycznego oraz Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel, artystów z Koszalina" - czytamy w informacji.
"Kolekcja osiecka, której fragment z 1970 r. prezentujemy w Kordegardzie, powstawała wraz z kolejnymi edycjami Międzynarodowych Spotkań Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki. Organizatorzy starali się wpisać plenery i prezentacje zapraszanych artystów i krytyków sztuki, w dyskurs toczący się w środowiskach artystycznych. Plenery były areną nieskrępowanej wymiany myśli, sporów. Stały się terenem eksploracji form artystycznych, ale również elementem gry z ówczesną władzą o niezależność artystyczną twórców" - napisano.
Podkreślono, że "stan wojenny zakończył te działania".
Wyjaśniono, że wystawa "Osieki / Plener 70." składa się z dzieł sztuki, dokumentacji fotograficznej oraz nagrań audio. "Pokazujemy powstałe wówczas dzieła – Janusza Orbitowskiego, Jana Ziemskiego, Jerzego Kałuckiego, Barbary Grobelnej i Ryszarda Siennickiego, a także konceptualne w swojej istocie prace Zbigniewa Makarewicza, Barbary Kozłowskiej, Antoniego Dzieduszyckiego, Natalii LL czy Andrzeja Lachowicza ofiarowane mającemu wówczas powstawać w Koszalinie Muzeum Sztuki Nowoczesnej" - napisano.
"Zachęcamy również do wysłuchania wykładu znanego krytyka i teoretyka sztuki, Jerzego Ludwińskiego - +Sztuka w epoce postartystycznej+. Jest to jeden z najważniejszych tekstów konceptualnych w Polsce, przedstawiający zarys rewolucji artystycznej lat 60. XX wieku" - zaznaczono w informacji o wystawie.
Jak zaznaczono, "realizacje w zapisie fotograficznym, odręczne notatki wraz z nagraniem wykładu Jerzego Ludwińskiego dają szansę wejrzenia w klimat przełomu lat 60. i 70. i ówczesnych dyskusji i sporów o sztukę niemożliwą".
Kuratorką wystawy jest Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz.
Wystawa czynna będzie w Kordegardzie - Galerii NCK do 22 sierpnia br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/