Wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” będzie można oglądać od 18 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie. W wernisażu będzie prawdopodobnie uczestniczyć praprawnuczka malarki. Na ekspozycji znajdzie się blisko 30 prac artystki, a także jej przedmioty osobiste.
"Tytuł wystawy nawiązuje do bogatego życiorysu Tamary Łempickiej, jej emigracyjnej drogi, która wiodła m.in. poprzez Francję, Włochy aż po Stany Zjednoczone i można powiedzieć, że ukształtowała jej twórczość. Na wystawie będzie można zobaczyć łącznie ponad 200 obiektów, z czego samych prac Łempickiej będzie blisko trzydzieści. Wśród eksponatów znajdą się też przedmioty osobiste artystki i część mebli z jej apartamentu na Montparnasse" – powiedziała PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska, dodając, że prawdopodobnie w wernisażu weźmie udział praprawnuczka Łempickiej.
Otwarcie wystawy "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" zaplanowane jest na 18 marca br. w związku z przypadającą w tym dniu 42. rocznicą śmierci artystki. Organizatorzy wskazują, że będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki. Na wystawie prezentowane będą obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów z Francji, m.in. Centre Pompidou.
"Obrazy Łempickiej znajdują się w dużej mierze w rękach prywatnych i w większości nie są w permanentnym udostępnieniu. W polskich muzeach państwowych mamy dwie prace tej wspaniałej i wielkiej artystki" - dodała Mieczkowska.
Chodzi o obraz "Znużenie" z 1927 r. przedstawiający siedzącą kobiecą postać, który jest w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz o "Martwą naturę" z ok. 1950 r. w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Organizatorzy wystawy wskazują, że Łempicka był jedną z najważniejszych artystek art deco. "Tamara Łempicka stała się ikoną swoich czasów. W latach 20. i 30. XX wieku stworzyła swój własny i rozpoznawalny do dziś język artystyczny, dzięki któremu zyskała sławę oraz uznanie całego świata" – czytamy w zapowiedzi.
Jak dodano, w Paryżu lat 20. XX wieku zasłynęła jako świadoma artystka posługująca się własnym językiem artystycznym, charakteryzującym się mocnym rysunkiem, wyrazistym światłocieniem, surową formą i ostrym kolorem, którym podporządkowała tworzone portrety, akty oraz martwe natury. "Życie Tamary jest nierozerwalnie związane z podróżowaniem, wypełnione mieszanką romansów, nieposkromionym pragnieniem szczęścia, przeplatającym się z nieustannym strachem przed porzuceniem, samotnością oraz wojennym niepokojem i tułaczką po świecie" – dodano.
Prace Łempickiej mają w swoich zbiorach m.in. Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. Rekordowa cena za jej obraz wyniosła 82 mln zł.
Wystawa "Tamara Łempicka – kobieta w podróży" jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate. Ekspozycję będzie można oglądać do 14 sierpnia br.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mark/