Otwarciem wystawy „Sztuka polska wobec Holokaustu” zainaugurowano w środę w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W inauguracji wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent podkreślił wspólnotę tradycji polskiej i żydowskiej. „Dramat i walka, to bolesne doświadczenie, jest elementem wspólnym” - zaznaczył. Przykładem na to wspólne doświadczenie – mówił Komorowski – jest obecność na otwarciu wystawy Kazika Ratajzera i Samuela Willenberga, bojowników żydowskich, później żołnierzy Armii Krajowej, walczących w powstaniu warszawskim.
„Takim elementem wskazującym na wspólnotę doświadczenia i przeżyć jest również obecna wystawa sztuki polskiej, zainspirowanej dramatem żydowskim, dramatem Holokaustu” - mówił. Jego zdaniem sztuka "szuka sposobu na przeżycie dramatu zbrodni, strasznych czasów, po to, by świat uczynić lepszym”.
„Chcemy pokazać, jak kultura polska wchłaniała i nadal wchłania to najstraszniejsze wydarzenie w skali świata, a więc wydarzenie, które nazywamy Holokaustem. Dla kultury polskiej jest to ciągle wątek niezwykle obecny i niezwykle intensywnie prowadzony. Nie sposób myśleć o kulturze polskiej bez wzięcia pod uwagę doświadczenia Holokaustu” - mówił dyrektor ŻIH im. Emanuela Ringelbluma prof. Paweł Śpiewak.
Wystawa „Sztuka polska wobec Holokaustu” jest przekrojową prezentacją twórczości ponad 40 artystów, gromadzącą blisko 90 prac. Są to obrazy, grafiki, rzeźby, asamblaże, fotografie, wideoinstalacje.
„Chcemy pokazać, jak kultura polska wchłaniała i nadal wchłania to najstraszniejsze wydarzenie w skali świata, a więc wydarzenie, które nazywamy Holokaustem. Dla kultury polskiej jest to ciągle wątek niezwykle obecny i niezwykle intensywnie prowadzony. Nie sposób myśleć o kulturze polskiej bez wzięcia pod uwagę doświadczenia Holokaustu” - mówił dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma prof. Paweł Śpiewak. Przypomniał, że instytut był pierwszym na świecie ośrodkiem dokumentującym zbrodnie niemieckie na Żydach - powstał jeszcze podczas II wojny światowej, w grudniu 1944 roku.
Na wystawie pokazane są prace świadków Holokaustu, m.in. Jonasza Sterna, Izaaka Celnikiera, Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego. Są również prace artystów młodszych pokoleń, wśród nich Mirosława Bałki, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, którzy szukają własnego języka, odwołującego się także do kultury popularnej i różniącego się od często dosłownego ujmowania tematu Zagłady przez jej świadków - powiedziała PAP kurator wystawy Teresa Śmiechowska z ŻIH.
Można obejrzeć m.in. obrazy: „Matka z zabitym dzieckiem” Andrzeja Wróblewskiego, „Upokorzony” Jonasza Sterna, a także zdjęcia pracy „Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery. Zaprezentowane zostaną również projekty i fotogramy najlepszych realizacji architektonicznych i pomników upamiętniających Holokaust, m.in. w Bełżcu i Treblince.
Patronem medialnym wystawy „Sztuka polska wobec Holokaustu” jest portal dzieje.pl (PAP)
tst/ hes/ mow/