8 maja w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewski w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego. „Wystawa będzie ucztą dla fanów czarno-białej fotografii. To podróż w przeszłość do miasta, które nigdy nie śpi” – mówi PAP Monika Mossakowska-Biało z Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC).
"8 maja zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć znanego na całym świecie fotografa Czesława Czaplińskiego. Pochodzą one ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. To niezwykła podróż w czasie do Nowego Jorku, jakiego już dziś nie zobaczymy, ponieważ ta niezwykła metropolia rozwija się bardzo dynamicznie. "Lata 70. i 80. w Nowym Jorku widzimy z perspektywy wnikliwego obserwatora-fotografa, który przemierzał ulice Manhattanu czy Brooklynu i dokumentował życie ulic tętniącego życiem miasta i jego mieszkańców" - powiedziała PAP kierownik oddziału popularyzacji zasobu archiwalnego NAC Monika Mossakowska-Biało.
"Czapliński to także niezrównany portrecista i autor kultowych już zdjęć przedstawiających znane postacie ze świata polityki, nauki czy kultury. Pozowało mu kilkudziesięciu celebrytów m.in. hiszpański śpiewak operowy Plácido Domingo, aktorka Isabella Rossellini czy prekursor pop-artu Andy Warhol. My podziwiamy zdjęcia reportera Ryszarda Kapuścińskiego, które obiegły cały świat i były publikowane na łamach wielu gazet czy portali internetowych" - wskazała.
"Wystawa +New York, New York+ pokazuje spojrzenie Czaplińskiego na to niezwykłe miasto, w którym mieszka i pracuje on już od 44 lat. To kompleksowa wizja metropolii z lat, gdy właśnie polski fotograf rozpoczynał tam swoją światową karierę. Tam to się zaczęło. Nowy Jork był jego inspiracją i impulsem do działania i tworzenia. Niektóre z tych zdjęć zobaczymy od 8 maja na plenerowej wystawie +New York, New York+ w Łazienkach Królewskich, od strony Alei Ujazdowskich" - dodała.
"Zobaczymy m.in. +dwie wieże+ czyli Twin Towers - budynki World Trade Center zniszczone podczas terrorystycznego ataku 11 września 2001 r., Manhattan Avenue, Washington Square, Broadway, Piątą Aleję, pełen gołębi Times Square czy Green Point na Brooklynie, który tętni życiem przez całą dobę. Czapliński uwiecznił ruch uliczny, zwykłych ludzi - spieszących do pracy przechodniów, ulicznych sprzedawców, artystów czy też taksówkarzy - kierowców słynnych na całym świecie +Yellow Cab+. Wykonał niezwykle nastrojowe zdjęcia Manhattanu w zimowej szacie. Pokazał miasto z różnych miejsc i perspektyw jako wrażliwy obserwator. Dziś Nowy Jork wygląda już zupełnie inaczej i w tym właśnie tkwi siła przekazu fotografii Czaplińskiego, który uwiecznił go dla przyszłych pokoleń, a my możemy zauważyć, że to metropolia, która nieustannie się zmienia, ewoluuje" - oceniła.
"Wystawa będzie prawdziwą ucztą dla fanów czarno-białej fotografii przedstawiającej architekturę i ludzi. To podróż w przeszłość do miasta, które nigdy nie śpi" - zapewniła Monika Mossakowska-Biało.
Czesław Czapliński, artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodził się 5 lipca 1953 r. w Łodzi. Od 1979 r. mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Warszawie. Jest autorem czterdziestu pięciu albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad sto wystaw fotograficznych, m.in. w Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.
W ciągu ponad czterdziestoletniej kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich takie postacie, jak Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Plácido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol.
Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, m.in. w pismach: "The New York Times", "Time", "Vanity Fair", "The Washington Post", "Newsweek", "Twój Styl", "Sztuka", "Viva" i "Rzeczpospolita" Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ pat/