Zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi dotyczące polskiej sceny kabaretowej można oglądać na wystawie „Złote lata polskiego kabaretu”. Ekspozycja książek, płyt i kaset, wydawnictw nutowych oraz artykułów z czasopism i gazet będzie prezentowana w placówce do końca lutego.
Jak podkreślili twórcy wystawy, żart, satyra i piosenka są najlepszym lekarstwem na poprawę nastroju, szczególnie w obecnym, trudnym okresie pandemii.
Dlatego Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi, w ramach odstresowania zachęca do odwiedzenia placówki i obejrzenia prezentowanej w niej od poniedziałku wystawy "Złote lata polskiego kabaretu". Ne ekspozycji zaprezentowano wybrane zbiory instytucji związane z polską sceną kabaretową. To m.in. książki, płyty muzyczne, kasety magnetofonowe, filmy, wydawnictwa nutowe oraz artykuły z czasopism i gazet. Uzupełnienie stanowią wybrane cytaty ze skeczy, fragmenty monologów oraz piosenek.
Wystawę podzielono na dwie części. W wiszących gablotach znalazły się zbiory dotyczące najpopularniejszych polskich kabaretów reprezentujące różne style i gusty m.in. kabaret artystyczno-literacki, polityczny, widowiska oraz programy telewizyjne. Natomiast gabloty stojące wypełniają eksponaty, dzięki którym chcemy przypomnieć ważne, często wybitne osobowości polskiej sceny kabaretowej. Są to artyści związani z różnymi kabaretami oraz wykonawcy i autorzy tekstów do skeczy i piosenek.
Ekspozycję przygotowaną przez Dział Zbiorów Audiowizualnych można oglądać do końca lutego w holu głównym gmachu biblioteki przy ul. Gdańskiej 100/102. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/