Muzeum Tatrzańskie chce wydać album dokumentujący zbiór dzieł autorstwa Witkacego, będących własnością zakopiańskiego muzeum. Fundusze na ten cel zamierza zebrać poprzez akcję zatytułowaną "Zaadoptuj Witkacego".
Jak zapewnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, która wraz z prezeską Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agatą Wojtowicz wymyśliła akcję, każde z „adoptowanych” dzieł Witkacego zostanie opatrzone nazwą i logotypem „rodzica adopcyjnego”, czyli firmy, instytucji lub organizacji albo imieniem i nazwiskiem osoby prywatnej.
„Będzie to pierwsze takie wydawnictwo w historii. Poprzez jego publikację i promocję chcemy zwrócić uwagę na niezwykle wartościowe dziedzictwo narodowe, jakie znajduje się w zasobach naszego muzeum” – powiedziała Wende-Surmiak.
Aby „zaadoptować” jedną z 86 prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego należy wpłacić do Muzeum Tatrzańskiego 1500 zł.
Dyrekcja muzeum przekonuje, że „adopcja Witkacego to inwestycja w swoją działalność gospodarczą”.
„Udział w akcji to gwarancja promocji na bardzo wysokim poziomie, która z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek i prestiż firmy. Akcja ta ma również wymiar społeczny, ponieważ jest adresowana do osób prywatnych i przedsiębiorców z Zakopanego i Podhala. Chcielibyśmy, aby nasza społeczność poczuła odpowiedzialność, ale też dumę z lokalnego dziedzictwa i aby zjednoczyła się wokół tego wydarzenia” – przekonuje Wende – Surmiak i dodała: „Ja sama, jako osoba prywatna, postanowiłam zostać +adopcyjną matką+ rysunku Witkacego zatytułowanego +Lida i Marzena przed wycieczką+, przedstawiającego dwie taterniczki – siostry Skotnicówny”.
Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy był malarzem, fotografikiem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. Urodził się 24 lutego 1885 r. w Warszawie. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem, dorastał w otoczeniu artystycznej bohemy. Już jako dziecko przejawiał nieprzeciętne zdolności artystyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 r. na wystawie w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże.
Po zdaniu matury w 1903 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Około 1925 roku założył przy zakopiańskich Krupówkach "Firmę portretową". 18 września 1939 r. na Polesiu Witkacy popełnił samobójstwo. (PAP)
szb/ dym/