Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2019

Zainaugurowano Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” z filmami w technologii VR

Warszawa, 31.07.2018. Prezentacja na dziedzińcu MKiDN widowiska "Kartka z Powstania", 31 bm. w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. „Kartka z Powstania” to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”. Fot. PAP/P. Supernak Warszawa, 31.07.2018. Prezentacja na dziedzińcu MKiDN widowiska "Kartka z Powstania", 31 bm. w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. „Kartka z Powstania” to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”. Fot. PAP/P. Supernak

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zainaugurowano w środę w Warszawie. W ramach projektu będzie można zobaczyć filmy nakręcone w technologii VR, w tym „Kartkę z powstania”. „Widz jest bezpośrednio w centrum wydarzeń” - powiedział o nim wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Do 19 września podczas specjalnych pokazów w siedmiu polskich miastach będzie można obejrzeć dwa filmy zrealizowane w technologii rzeczywistości wirtualnej VR: "MS Piłsudski – ukryta historia" oraz "Kartka z powstania".

"Nowe technologie wprowadzają nas w nowy świat. Mają niebywałe możliwości i potencjał. Na początku byłem sceptyczny w stosunku do technologii VR, dzięki której można poczuć się w nowej rzeczywistości w sposób sugestywny. Byłem sceptyczny dopóki nie zmuszono mnie bym założył okulary i obejrzał film +Kartka z powstania+" - powiedział podczas prezentacji projektu Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że jako socjolog jest nieufny wobec do nowych technologii i że jest wiele zagrożeń związanych z niebywałym rozwojem nowych technologii w ostatnich dekadach. "Wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jakie rzeczywiste konsekwencje są związane z tymi technologiami, jak się zmieniamy pod ich wpływem. Z drugiej strony mają one również wielki potencjał do wykorzystania w wielu dziedzinach" - powiedział.

Gliński podkreślił, że "ta technologia w jakimś sensie daje nam w najbardziej realistyczny sposób, jaki można sobie wyobrazić przeżycia, wprowadza nas w świat, który do tej pory mogliśmy tylko opisywać i sobie wyobrażać".

Zaznaczył, że takie zastosowanie technologii, jak przy produkcji pokazywanych w ramach projektu filmów, jest jak najbardziej właściwe. Szczególnie jeżeli dołożymy do tego wydarzenia związane z naszą historią, opowieści o statku MS Piłsudski i Powstaniu Warszawskim.

Gliński powiedział, że w filmie "Kartka z powstania" "widz jest bezpośrednio w centrum wydarzeń" oraz że "to dzieło jest szalenie interesujące i robi wrażenie. "Nie dziwię się, że zdobywa nagrody na różnych światowych festiwalach" - dodał.

Nawiązując do drugiego filmu powiedział, że "transatlantyk Piłsudski to była Polska w miniaturze, pokazywał to wszystko, co było w 20-leciu najwspanialsze. Zofia Stryjeńska projektowała gadżety reklamowe, najlepsi polscy dizajnerzy tamtego czasu projektowali naczynia, które były używane na statku, występowali na nim najlepsi artyści. To była w skrócie Polska międzywojenna, ze swoimi wielkimi osiągnięciami, z mitem, który się realizował".

"Cieszę się, że nowe technologie wchodzą i są promowane przez nasze instytucje. Dobrze współpracujemy z twórcami, którzy są w czołówce, jeśli chodzi o światowe rozwiązania w tym względzie. Będziemy dalej wspierać podobne projekty" - dodał.

Podczas spotkania prezentującego projekt Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu "Niepodległa" podkreślił, że Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" to "projekt, z którym wychodzimy do Polaków tam, gdzie spędzają wakacje". "Jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, z jednej strony dla fanów nowych technologii, z drugiej - dla fanów historii" - dodał.

"MS Piłsudski stał się symbolem II RP. Był ambasadą polskiej kultury. Splótł swoje losy z losami Polski. Powstał po tym, jak zyskaliśmy niepodległość i dostęp do morza, a przestał istnieć wraz z niepodległą Polską. Po wybuchu II wojny światowej został przekształcony w statek wojenny. Podczas pierwszej misji wojskowej wpłynął na minę na Morzu Północnym i do dziś tam spoczywa jego wrak" - powiedziała współreżyserka filmu "MS Piłsudski – ukryta historia" Anna Osiadacz.

Podkreśliła, że wygląd statku odtworzono m.in. na podstawie zdjęć wraku wykonanych przez nurków, a wygląd wnętrza odzwierciedlono na podstawie modelu stoczniowego i pamiątek z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Częścią projektu związanego z filmem jest również prezentacja pamiątek po MS Piłsudskim na specjalnej stronie internetowej oraz elementy edukacyjne realizowane w szkołach.

Tomasz Dobosz, reżyser filmu "Kartka z powstania", który przenosi widzów w czas Powstania Warszawskiego zaznaczył, że ten pierwszy polski film fabularny w technologii 3D powstawał ponad dwa lata. Do jego realizacji były potrzebne aż 24 kamery, twórcy sami skonstruowali również specjalna kamerę.

"Wszystko zaczęło się od tego, że w Muzeum Powstania Warszawskiego zobaczyliśmy małą karteczkę - list, za którym stoi historia, która nas wzruszyła. Hollywoodzka, ckliwa, patetyczna, ale taka, która wydarzyła się naprawdę" - powiedział. "Technologię VR wybraliśmy po to, by widz choćby sztucznie poczuł się tam obecny. Tym filmem rzucamy do widza pytanie: co byś zrobił gdybyś tam był" - dodał.

Film zdobył już kilka nagród na zagranicznych festiwalach.

Obie produkcje można oglądać do 16 czerwca w Niepodległa. Miejsce Spotkań w Łazienkach Królewskich, a potem kolejno w Szczecinie, Darłowie, Sandomierzu, Zamościu, Gdyni i Zakopanem.

Organizatorami projektu są Fundacja Koncept Kultura oraz Biuro Programu "Niepodległa". (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL