Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego to kolosalne wyróżnienie i powód do dumy; jest fantastyczna, ponieważ z jednej strony motywuje, z drugiej strony - docenia, a z trzeciej - sam patron jest osobą wyjątkową - mówi jeden z laureatów wyróżnienia Michał Żakowski. Nagrodę w kategorii radiowej otrzymał materiał "Ateny - kasy fiskalne" Michała Żakowskiego z Redakcji Aktualności I Programu Polskiego Radia, przestawiający sytuację w ogarniętej kryzysem Grecji.
"Mój materiał był takim quasireportażem trwającym trzy i pół minuty. Mówił o zwykłych mieszkańcach Aten w momencie kryzysowym. Państwo, rząd walczy z kryzysem różnymi metodami i o tym czytamy w gazetach. Czytamy o wielkich planach, o spotkaniach, szczytach, natomiast nie czytamy o tych zwykłych ludziach, którzy sprzedają loterię na stacjach metra, o sprzedawcach warzyw czy gazet na ulicach. I właśnie rząd wymyślił, że da im kasy fiskalne" - opowiadał PAP Żakowski.
Sam Ryszard Kapuściński to - według Żakowskiego - mistrz opowieści o zwykłych ludziach i przeniesienia tego, co zauważył w zwykłym życiu na "progi wielkiej polityki, momentów historycznych i tragicznych dla danych krajów".
Jak zaznaczył, żaden z handlujących nie wyobrażał sobie takiej sytuacji. "+No bo jak+ - pyta sprzedawca warzyw - tutaj nie ma nawet prądu, gdzie mam to podciągnąć. Ja liczę na liczydle i mam wagę z 1940 roku. To jest jedyny instrument mechaniczny, który tak naprawdę potrafię obsługiwać. Zresztą nie rozumiem, po co ma być ta kasa fiskalna, ja będę na tym tracił+. Tego typu wypowiedzi nie istnieją tak naprawdę w takim szumie medialnym i tym bardziej cieszy mnie, że coś takiego zostało dostrzeżone. I dziękuję bardzo sprzedawcy warzyw z ulicy Pireus za to, że poświęcił mi kilkanaście minut, żeby opowiedzieć o swoim życiu" - podkreślił laureat nagrody.
Sam Ryszard Kapuściński to - według Żakowskiego - mistrz opowieści o zwykłych ludziach i przeniesienia tego, co zauważył w zwykłym życiu na "progi wielkiej polityki, momentów historycznych i tragicznych dla danych krajów". "I myślę, że może niekoniecznie trzeba naśladować styl Ryszarda Kapuścińskiego, ale na pewno to jego fantastyczne przejście od szczegółu, od człowieka, od wydarzeń prozaicznych do sytuacji, kiedy jest obalany dyktator, kiedy jest wojna, konflikt, dzieją się tragiczne rzeczy, które w sposób fundamentalny przekształcą dany region" - dodał dziennikarz.
Michał Żakowski od 2001 roku jest związany z Polskim Radiem. Zaczynał w Informacyjnej Agencji Radiowej jako korespondent w Iraku, Bagdadzie i Diwaniji. W roku 2003 relacjonował sytuację związaną z trzęsieniem ziemi w Algierii, rok później podobną sytuację w Pakistanie. Korespondent wojenny z Libanu w 2006 roku. W latach 2007-2009 reporter programu III Polskiego Radia współtworzący projekt "Trójka przekracza granice", podczas którego odwiedził Indie, Pakistan, Liban i Izrael. Pracował także przy programie "Trójka w Kairze".
Obecnie Żakowski pracuje w programie 1 Polskiego Radia, gdzie m.in. prowadzi codzienną audycję publicystyczno-informacyjną "Polska i Świat". Jako korespondent Jedynki był m.in. na pl. Tahrir w Kairze w okresie demonstracji przeciwko reżimowi Hosniego Mubaraka oraz w ogarniętej kryzysem Grecji.
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i Agencji i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność i dociekliwość. Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł ufundowanych przez sponsora - firmę Samsung.
W jury nagrody pod przewodnictwem Jerzego Paciorkowskiego zasiadali: Alicja Kapuścińska, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Mirosław Ikonowicz, Michał Kobosko, Maciej Wierzyński, Maria Wiernikowska, Piotr Gabryel i Bogusław Chrabota. (PAP)
akn/ ls/ mag/