Polska po 1989 roku

21.12.2018 aktualizacja 22.12.2018

Zielona Góra: podpisano umowę ws. rozbudowy i modernizacji Muzeum Ziemi Lubuskiej

Gmach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Źródło: Google Maps - Street View Gmach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Źródło: Google Maps - Street View

Na przełomie 2019 i 2020 r. ma zakończyć się rozbudowa i modernizacja Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W piątek została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. W ramach inwestycji powstaną m.in. nowe przestrzenie ekspozycyjne.

Projekt o łącznej wartości ponad 20,8 mln zł jest finansowany w kwocie ponad 12,6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wkład samorządu województwa to ponad 8,2 mln zł - poinformowała rzecznik Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.

W ramach rozbudowy powstaną m.in. nowe przestrzenie ekspozycyjne ukazujące historię Zielonej Góry i regionu z uwzględnieniem osadnictwa na tych terenach po 1945 roku - znajdą się na I piętrze - oraz Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX w. na II piętrze.

Na parterze usytuowana zostanie duża sala konferencyjna oraz sala edukacyjna. Obiekt zyska dwa tys. metrów powierzchni użytkowej.

Obecny, zabytkowy gmach muzeum, zostanie wyremontowany. Nastąpi m.in. wymiana instalacji centralnego ogrzewania, częściowa wymiana wewnętrznej stolarki drzwiowej, spękanej kamiennej posadzki w holu na parterze czy osuszenie i zabezpieczenie przeciwwilgociowe ścian zewnętrznej kondygnacji podziemnej ze względu na wysokie zawilgocenie ścian piwnic.

Muzeum będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, a program zwiedzania uwzględni potrzeby osób niewidzących i niedowidzących (audiodeskrypcje dla niewidzących).

"Po powiększeniu i remoncie muzeum będzie przedstawiać historię regionu i jego mieszkańców w sposób nowoczesny i dostępny dla każdego, będzie w nim także miejsce na sztukę współczesną. Zyskamy nowe przestrzenie, których tak nam brakuje" – powiedziała rzecznik.

Dodała, że zielonogórskie muzeum ponad 90 proc. swoich zabytków nie może dziś pokazywać ze względu na ograniczenia powierzchniowe. Łącznie w jego zbiorach znajduje się ponad 17 tys. eksponatów.

Koncepcja rozbudowy muzeum powstała prawie 10 lat temu. W międzyczasie została częściowo zmodyfikowana z uwagi na zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego miasta.

Wykonawcą inwestycji w zakresie rozbudowy i remontu została zielonogórska firma PERBUD Sp. z o.o. W piątek, oprócz podpisania z nią umowy, została wbita symboliczna łopata pod budowę.

Muzeum Ziemi Lubuskiej jest instytucją kultury podległą samorządowi województwa lubuskiego. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ wj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL