Kultura i sztuka 1945-1989

26.05.2019

Zmarł Tadeusz Szybowski, emerytowany aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie

Tadeusz Szybowski i Danuta Michałowska podczas próby spektaklu „NN czyli Tatiana po raz 483” w Teatrze na Woli w Warszawie. 2004 r. Fot. PAP/A. Rybczyński Tadeusz Szybowski i Danuta Michałowska podczas próby spektaklu „NN czyli Tatiana po raz 483” w Teatrze na Woli w Warszawie. 2004 r. Fot. PAP/A. Rybczyński

W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Szybowski, emerytowany aktor Teatru im. J. Słowackiego – poinformowano na stronie internetowej placówki. Przez 36 lat występów na scenie tego teatru aktor zagrał ponad 70 ról, m.in. w „Weselu” i „Szklanej menażerii”.

Tadeusz Szybowski zmarł w piątek w wieku 86 lat.

W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego występował od 1954 r., przez 36 lat tworząc ponad 70 ról. Wśród nich znalazły się m.in. Kordian w inscenizacji Bronisława Dąbrowskiego, Arlekin w "Sprytnej wdówce" w reżyserii Marii Malickiej, Jim w "Szklanej menażerii" w reżyserii Lidii Zamkow, Pan Młody w rekonstrukcji prapremierowego "Wesela", reżyserowanego przez Piotra Paradowskiego, oraz Upiór w "Weselu" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Szybowski urodził się w 1933 r. jako dwunaste dziecko organisty ze Skawiny, a jego ojcem chrzestnym został prezydent Ignacy Mościcki. W dzieciństwie przemycał żywność do obozu w Płaszowie dla braci i ojca. Jeden z jego braci Jan, po przyjęciu święceń kapłańskich, udzielił ostatniego namaszczenia mjr. Józefowi Kurasiowi ps. Ogień, który w latach 1945-1947 dowodził zgrupowaniem "Błyskawica" walczącym z władzą komunistyczną.

Brat Szybowskiego został za to aresztowany przez UB i trafił do więzienia we Wronkach, a sam Tadeusz, uznany za "wroga ludu", nie mógł studiować. Przyjęto go jednak do Teatru Rapsodycznego, a potem do Teatru Poezji, gdzie uzyskał dyplom aktorski. Następne lata spędził w teatrze im. Słowackiego, gdzie grał do 1990 r. Na emeryturze poświęcił się pracy społecznej, opiekując się starszymi kolegami. (PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL