Pokazy filmów ukraińskich twórców oraz cykl filmowy poświęcony aktualnym problemom społecznym to nowości, które znalazły się wśród tegorocznych propozycji Dolnośląskiego Centrum Filmowego. DCF zamierza także kontynuować dotychczasowe cykle - Akademię Dokumentalną czy Magiel filmowy.
Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta podsumowując poprzedni rok podkreślił, że w 2018 r. frekwencja w czterech kinach należących do Dolnośląskiego Centrum Filmowego (oprócz DCF-u, to także kina w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu) wyniosła 345 tys. Z kolei samo kino DCF w ubiegłym roku odwiedziło 213 tys. osób.
Perduta zapowiedział też, że w nowym sezonie kontynuowane będą dotychczasowe cykle, w tym Dyskusyjny Klub Filmowy, Filmowy Klub Seniora, Akademia Dokumentalna oraz Magiel filmowy. Kontynuowany będzie także odbywający się w Jeleniej Górze ZOOM Festiwal, a także festiwal kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity, czy projekcje filmowe w ramach Brave Festivalu.
W sobotę Dolnośląskie Centrum Filmowe rozpocznie nowy cykl dedykowany kinu ukraińskiemu. „Kino ukraińskie przeżywa w ostatnich latach swój renesans. DCF chce regularnie przybliżać obrazy, które tworzą nową jakość kinematografii ukraińskiej. Będą to dzieła różnorodne, w tym kino autorskie, ale również najciekawsze propozycje kina gatunkowego, które być może zainteresują widzów poprzez ukraińską specyfikę” – tłumaczyła kurator cyklu dr Anna Ursulenko, slawistka, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki IFS Uniwersytetu Wrocławskiego.
Cykl zainauguruje pokaz filmu „Na złamanie karku” Maryny Stepanskiej z 2017 r. połączony z prelekcją na temat kina ukraińskiego. Wydarzenie patronatem objął Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
Nowością w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie także cykl pokazów poruszających aktualne problemy społeczne - „CityDocs”. „Cykl ma być formą dyskusji kina z miastem. Chcemy pokazywać filmy, które prezentują różnego rodzaju problemy związane ze współczesnością, zwłaszcza w kontekście problemów miejskich. Chcemy też sprawdzić jak te problemy są postrzegane we Wrocławiu i jak lokalnie sobie z nimi radzimy” – mówił Perduta.
Pokazom filmowym będą towarzyszyć debaty i dyskusje z zaproszonymi gośćmi. Pierwszy pokaz, który odbędzie się w lutym, poświęcony będzie mowie nienawiści. Pokazany zostanie wówczas dokument „Wielebny W.” w reżyserii Barbeta Schroedera.
Również w lutym rozpocznie się „Magiel sztuk” – cykl pokazów filmowych połączonych z rozmowami o sztuce z zaproszonymi gośćmi. Pierwsze spotkanie odbędzie się z reżyserką Moniką Pęcikiewicz, która przygotowuje we Wrocławiu „Poskromienie złośnicy” inspirowane Williamem Shakespeare’em. Rozmowie z reżyserką towarzyszyć będzie pokaz jednej z adaptacji filmowych Szekspira.
Z kolei w ramach nowego cyklu „Energia Wrocławia” w DCF-ie odbędą się pokazy filmów rekomendowanych przez znanych wrocławian. Cykl rozpocznie się w lutym od spotkania z byłym prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.
Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego zaznaczył też, że z uwagi na duże zainteresowanie, jakim cieszył się ubiegłoroczny Filmowy Festiwal Wolności, będzie on w tym roku kontynuowany pod nazwą „Kino Wolność”. Cykl, który rozpocznie się w marcu ma przypomnieć najlepsze dzieła polskiej kinematografii. Zainauguruje go pokaz filmu „Ucieczka z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego.
W nowym sezonie zaplanowano także premiery filmów koprodukowanych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe, w tym „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego, czy „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza. (PAP)
Autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/