Wycieczki zabytkowymi, ogrzewanymi wagonami to propozycja na ferie Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała realizowana wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Kolejka wyruszy na szlak w trzy kolejne niedziele: 10, 17 i 24 lutego.
"Kolej wąskotorowa, jak co roku, organizuje przejazdy zabytkowymi pociągami zimowymi na trasie Rogów - Jeżów; przejazdy realizowane będą ogrzewanymi wagonami z lat 50. i 60. XX w. Na uczestników czekać będzie ognisko i dodatkowe atrakcje. Z Rogowa do domu pasażerowie ŁKA będą mogli wrócić gratis" – poinformowała rzeczniczka Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) Marta Markowska.
Wycieczki wąskotorówką będą organizowane w trzy kolejne niedziele: 10, 17 i 24 lutego. Kolej uruchomi w tych dniach po trzy pary pociągów. Odjazdy z Rogowa zaplanowane są o godz. 10:20, 12:30 oraz 14:50 ze stacji Rogów Osobowy Wąskotorowy, oddalonej od stacji normalnotorowej Rogów o około 100 m.
Jak zaznaczyła Markowska, ŁKA, która od dłuższego czasu współpracuje z Koleją Rogowską, zapewni osobom zainteresowanym dojazd z Łodzi i Warszawy do Rogowa, dzięki skoordynowanym połączeniom. Wybierając tego przewoźnika, można skorzystać ze specjalnej oferty "Ferie z ŁKA", dzięki której powrót pociągiem ŁKA do stacji początkowej będzie bezpłatny. Wystarczy zdobyć stempel kolei wąskotorowej na bilecie ŁKA do Rogowa.
Bilety na pociągi wąskotorowe można nabyć wyłącznie za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży dostępnego na stronie kolejrogowska.pl.
Zimową trasę wąskotorówki obsługują ogrzewane wagony pasażerskie z lat 50. ubiegłego wieku - do jednego pociągu zmieści się 70 osób. Dodatkową atrakcją będzie zabytkowy pług z lat 40. XX wieku, który – jeśli tylko spadnie śnieg - zostanie przypięty na przedzie składu. Niespotykane obecnie urządzenie będzie można dokładniej obejrzeć podczas postoju na stacji w Jeżowie, gdzie na każdego podróżnego będzie czekał bezpłatny gorący poczęstunek.
Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 roku podczas I wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została wcielona w struktury Polskich Kolei Państwowych, w ramach których funkcjonowała do 2001 roku, kiedy podjęto decyzję o jej likwidacji.
Zabytkową kolejkę uratowali przed złomowaniem - przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, które przejęło linię i tabor od PKP - pasjonaci z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Fundacja, która jest operatorem Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała; od 2003 roku przywróciła kursowanie turystycznych pociągów pasażerskich.
Na stacji w Rogowie można oglądać ekspozycję zabytkowego taboru kolejowego gromadzonego i odnawianego przez fundację z uwzględnieniem historycznych detali i oznakowań. Kolekcja liczy kilkadziesiąt jednostek, w tym m.in. dwa parowozy, pięć lokomotyw spalinowych, dwa wagony motorowe i pięć osobowych, a także nietypowe pojazdy kolejowe, m.in. drezyny, pługi.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ wj/