Blisko 200 osób, Polaków, Litwinów i przedstawicieli innych narodowości świętowało w piątek, w nieformalnej atmosferze, 101. rocznicę niepodległości Litwy w jednym z wileńskich barów. Rocznica przypada w sobotę, 16 lutego.
„Jesteśmy Polakami i obywatelami Litwy. Dzień Niepodległości Litwy jest dla nas tak samo ważny jak Dzień Niepodległości Polski” - powiedziała dziennikarzom Alina Obolewicz, prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego (PKD), działającego od kilku lat w Wilnie na rzecz pojednania i dialogu polsko-litewskiego.
Piątkowe spotkanie było też okazją do dyskusji o obecnym stanie relacji polsko-litewskich i do podziękowania osobom, które przyczyniły się do budowania porozumienia między obu państwami i narodami.
Do nagród PKD, jakimi były torty z okazji 101. urodzin Litwy, w barwach narodowych Litwy i Polski, nominowani zostali: wykładowczyni Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie Barbara Stankiewicz, wiceprzewodniczący Litewskiej Katolickiej Akademii Nauk Paulius Subaczius, prezes Polsko-Litewskiego Forum im. Jerzego Giedroycia Alvydas Nikżentaitis i dyrektor generalny Orlen Lietuva Michał Rudnicki.
Nieformalne spotkania Polaków i Litwinów w Wilnie z okazji świąt niepodległości Litwy i Polski dwa razy do roku PKD organizuje od kilku lat. Stają się one coraz bardziej popularne, a uczestniczą w nich dziennikarze, politycy, działacze społeczni i wszyscy chętni.
„Jesteśmy ponad podziałami ideologicznymi i przy bigosie, kuflu piwa czy wina podajemy sobie ręce i świętujemy” - mówi Obolewicz.
PKD, do którego należy kilkadziesiąt osób, działa na rzecz pojednania polsko-litewskiego, a także na rzecz zmiany wizerunku litewskich Polaków w tym kraju.
Tradycją PKD jest nie tylko organizowanie nieformalnych polsko-litewskich spotkań, ale też udział Polaków z biało-czerwonymi flagami w marszu 11 marca z okazji przywrócenia niepodległości w 1990 roku, który odbywa się w Wilnie. Klub organizuje też dyskusje na aktualne tematy z udziałem litewskich i polskich osobistości, uczestniczy w przedsięwzięciach podkreślających jedność obu narodów.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ fit/ mc/