25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi do Polski, dzięki podpisaniu przez Instytut Pileckiego umowy o współpracy z niemieckim Bundesarchiv.
"25 milionów zdigitalizowanych stron kartoteki NSDAP trafi niebawem do Polski. To początek współpracy między Instytutem Pileckiego i niemieckim Bundesarchiv" - podał Instytut.
Celem podpisanej umowy jest "umożliwienie stronom współpracy w zakresie identyfikacji, przetwarzania archiwalnego, reprodukcji, a także korzystania z materiałów archiwalnych w tym dokumentów pisanych, obrazów, filmów i nagrań dźwiękowych związanych z misją Instytutu".
Umowę podpisali dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski i szef Bundesarchiv dr Martin Hollman.
"To wielki zaszczyt, że mogłem podpisać tę umowę. Nasze relacje z dr. Martinem Hollmanem, szefem Bundesarchiv wskazują, że właśnie w tym jubileuszowym roku (80. rocznicy wybuchu II wojny - PAP) współpraca polsko-niemiecka przebiega w bardzo dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu" - mówi, cytowany w informacji dyrektor Instytutu Pileckiego.
Jak podano, podpisanie dokumentu poprzedziły negocjacje na szczeblu rządowym prowadzone m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Ministerstwo ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.
Cytowana przez Instytut inicjatorka podpisania umowy wiceminister KiDN Magdalena Gawin powiedziała, że "zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej nie należy traktować wyłącznie w kategoriach upamiętnień i uroczystości". "To również okazja i obowiązek podjęcia wysiłku zrozumienia II wojny światowej. Pamięć historyczna bez dostępu do archiwów ulega erozji, jest podatna na manipulacje, tym bardziej, że na naszych oczach odchodzi ostatnie pokolenie pamiętające wojnę" – uważa Gawin.
Pełnomocnik ds. współpracy polsko-niemieckiej Hanna Radziejowska, która zajmuje się przygotowaniami do powołania oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie, poinformowała, że "trwają prace przygotowawcze do uruchomienia dalszego procesu digitalizacji, największej, jaka kiedykolwiek była realizowana poza granicami naszego kraju".
Instytut Pileckiego zapowiedział, że 7 marca podczas konferencji prasowej zaprezentuje szczegółowe informacje o współpracy z Bundesarchiv.
Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która została powołana, aby prowadzić międzynarodowe badania nad historią XX w., upowszechniać historię Polski i regionu oraz stworzyć skomasowane archiwum cyfrowe, gromadzące dokumenty z archiwów polskich i zagranicznych. Dostęp do archiwów jest jednym z najważniejszych celów placówki.(PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ itm/