Dyrektor waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu Sara Bloomfield otrzymała nagrodę „Światła Pamięci”, którą Miejsce Pamięci Auschwitz przyznaje osobom szczególnie zasłużonym dla edukacji o Auschwitz i Zagładzie - poinformowało oświęcimskie Muzeum.
Nagrodę wręczył w Waszyngtonie dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński w obecności ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka.
Zdaniem Bloomfield, instytucja z Oświęcimia znajduje się na czele ruchu pamięci o Holokauście, a praca prowadzonego przez nią waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu bez współpracy z wieloma pracownikami Miejsca Pamięci Auschwitz nie była możliwa. „Z tego względu nagroda ta jest dla nas bardzo znacząca i stanowi odpowiednie uhonorowanie znakomitych profesjonalistów, którzy pracują w obu instytucjach” - powiedziała Bloomfield.
Piotr Cywiński podkreślił, że Bloomfield prowadzi United States Holocaust Memorial Museum od 20 lat. „Jej wpływ na rozwój tej instytucji jest zatem olbrzymi - zarówno pod względem rozwoju infrastruktury, jak i nowych publikacji, prezentacji znakomitych monograficznych wystaw czasowych, tworzenia tysięcy większych i mniejszych wydarzeń, konferencji, spotkań czy upamiętnień. (…) Za tym wszystkim stoi poważna, odważna koncepcja edukacyjna, zwrócona nie tylko w stronę młodych Amerykanów. To próba zmierzenia się nie tylko ze spuścizną Holokaustu, ale znacznie szersze działania dotyczące wielu przejawów ludobójstwa na całym świecie” – powiedział Cywiński.
Bloomfield jest dyrektorem waszyngtońskiego Muzeum od 1999 r. Jako szefowa tej placówki odegrała ważną rolę w wielu międzynarodowych negocjacjach. W 2007 r. wysiłki tej instytucji doprowadziły do otwarcia największego archiwum dokumentów z czasów Holokaustu – International Tracing Service w Bad Arolsen w Niemczech. Podczas wojny na Bałkanach w latach 90., we współpracy z dyplomacją amerykańską, urzędnikami chorwackimi i serbskimi oraz przedstawicielami serbskiego Kościoła Prawosławnego w Ameryce, Bloomfield wynegocjowała porozumienie dotyczące ratowania zagrożonych dokumentów i artefaktów związanych z Holokaustem w Chorwacji.
Sara Bloomfield zasiadała w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, która jest organem doradczym premiera RP w sprawach dotyczących terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady w granicach Polski. Doradzała też wielu muzeom na całym świecie, które zajmują się trudnymi rozdziałami historii.
W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.
Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie zostało otwarte w 1993 r. Jego misją jest edukacja na temat Holokaustu, a także inspirowanie do walki z nienawiścią, zapobiegania ludobójstwom oraz promowania ludzkiej godności. Dotychczas odwiedziło placówkę ponad 43 mln osób, w tym 100 głów państw. Każdego roku instytucja ta dociera do kolejnych milionów osób dzięki programom informacyjnym, wystawom objazdowym i stronie internetowej.
„Światło Pamięci” jest nagrodą Miejsca Pamięci Auschwitz, która przyznawana jest osobom zasłużonym dla edukacji o Auschwitz i o Zagładzie. Po raz pierwszy wręczona została w 2012 r. Dotychczas uhonorowani nią zostali Władysław Bartoszewski, Krystyna Oleksy, Avner Shalev i Serge Klarsfeld.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/