Prezes IPN Łukasz Kamiński, dokumentalistka Zofia Kunert i historyk prof. Tomasz Szarota zostali uhonorowani medalami "Pro Patria" podczas poniedziałkowej uroczystości z okazji 10-lecia powstania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota".
"Kiedy 10 lat temu przy współudziale IPN powstawał w Warszawie pierwszy Klub Historyczny im. gen. +Grota+ zapewne nie byłem odosobniony w ocenie, iż to dzieło ważne i obowiązkiem IPN jest włączyć się w jego organizowanie. Ale patrzyliśmy na klub jako na miejsce spotkań i dyskusji kombatantów, ludzi, którzy zasłużyli, aby mieć miejsce, gdzie mogliby wracać myślą do przeszłości. I wystarczy przejrzeć ostatnie sprawozdanie z działalności klubów, by upewnić się jak bardzo się myliliśmy. Kluby szybko stały się czymś więcej niż miejscem spotkań kombatantów. Są miejscem żywej dyskusji, konfrontacji historyków z uczestnikami wydarzeń i spotkań pokoleń. Kluby szeroko otworzyły się na młode pokolenie, stając się ważnym miejscem przekazywania tradycji AK" - mówił podczas uroczystości prezes IPN Łukasz Kamiński.
"Kluby szybko stały się czymś więcej niż miejscem spotkań kombatantów. Są miejscem żywej dyskusji, konfrontacji historyków z uczestnikami wydarzeń i spotkań pokoleń. Kluby szeroko otworzyły się na młode pokolenie, stając się ważnym miejscem przekazywania tradycji AK" - mówił podczas uroczystości prezes IPN Łukasz Kamiński.
Jak zaznaczył prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak, głównym celem Klubu im. "Grota" jest poznawanie oraz upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, walce Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych z okupantami. "O trwającym pół wieku oporze społecznym przeciw okupantom i komunistycznej władzy w Polsce. Jest to więc zamiar skutecznej budowy, odbudowy i umacniania pamięci narodowej i historycznej" - dodał Oleksiak.
Z okazji rocznicy medalem "Pro Patria" uhonorowano osoby "szczególnie zasłużone dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość ojczyzny". Odznaczenie otrzymali: Maria Dmochowska, Jerzy Eisler, Łukasz Kamiński, Karolina Kolbuszewska, Zofia Kunert, Wojciech Materski, Agnieszka Rudzińska oraz Tomasz Szarota.
"Chciałem serdecznie pogratulować wybitnie zasłużonym osobom w upamiętnianiu tradycji walk o niepodległość, które dzisiaj zostały uhonorowane medalem +Pro Patria+, nowym medalem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który właśnie zaczynamy nadawać" - powiedział wręczający odznaczenia pełniący obowiązki kierownika Urzędu Jan S. Ciechanowski.
"Wyróżnieniem jestem wzruszona i zaskoczona. Moje dokonania są w porównaniu z innymi odznaczonymi oczywiście znacznie skromniejsze. Jestem po prostu autorką cyklu filmów o dowódcach Armii Krajowej m.in. o gen. +Grocie+. Uważam, że taka inicjatywa jak działalność tych klubów jest niezwykle potrzebna, ponieważ w programie nauczania historii jest coraz mniej godzin lekcyjnych, wobec tego wiedza młodzieży jest też coraz mniejsza" - podkreśliła w rozmowie z PAP Zofia Kunert.
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" powstał w Warszawie w początkach stycznia 2002 r. z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej. Inicjatorzy uzyskali dla projektu poparcie ówczesnego prezesa ŚZŻAK Stanisława Karolkiewicza co upoważniło ich do dalszych działań, w tym do powołania Komitetu Założycielskiego Klubu.
Na podstawie deklaracji o współpracy między IPN a Światowym Związkiem Żołnierzy AK i Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego ppłk Karolkiewicz zwrócił się do ówczesnego prezesa IPN Leona Kieresa z prośbą o patronat na działalnością Klubu i uzyskał pozytywną odpowiedź.
Uroczyste otwarcie Klubu z udziałem obu prezesów patronujących jego działalności odbyło się w 13 lutego 2002 r. w siedzibie IPN przy ul. Towarowej. Wzięli w nim udział m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, sekretarz generalny Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik i najbliższa żyjąca rodzina gen. "Grota". Wykład inauguracyjny pt. "Armia Krajowa - doświadczenie i zobowiązanie" wygłosił prof. Władysław Bartoszewski.
Z czasem kluby zaczęły powstawać także w innych miastach, przyjmując za podstawę działalności statut podpisany 23 listopada 2006 r. przez prezesa IPN Janusza Kurtykę i prezesa ZG ŚZŻAK Czesława Cywińskiego. Obecnie w całej Polsce funkcjonuje ponad 20 Klubów Historycznych im. gen. "Grota". (PAP)
akn/ abe/