Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że egzamin gimnazjalny z wiedzy humanistycznej odbył się we wszystkich 983 szkołach. Przystąpiły do niego 52 tys. uczniów.
Wojewoda mazowiecki poinformował także, że w bazie osób z kwalifikacjami pedagogicznymi jest blisko 900 osób, które zgłosiły chęć udziału w pracach zespołów egzaminacyjnych. "W każdej chwili mogą one przystąpić do pracy" – podkreślił Sapiera. W pierwszym dniu egzaminu gimnazjalnego z bazy skorzystało 13 szkół, którym pomagały 73 zapisane w bazie osoby.
Aurelia Michałowska z mazowieckiego kuratorium oświaty przypomniała, że kuratorium uruchomiło dla dyrektorów szkół specjalny numer telefonu (664-663-628), pod którym w nieprzewidzianych sytuacjach podczas egzaminów dyrektorzy placówek mogą natychmiast zgłosić problem. Także dla rodziców kuratorium uruchomiło dodatkowy numer telefonu (509-227-566) do zgłaszania takich sytuacji związanych z egzaminem. Oba telefony czynne są także poza godzinami pracy kuratorium.
"Dzisiaj takich telefonów było niewiele. Dosłownie kilka, które dotyczyły bezpośrednio egzaminów, ale one nie miały dla nich znaczenia" – powiedziała Michałowska.
Zaapelowała do dyrektorów szkół, że jeśli mają lub będą mieć jakieś problemy ze skompletowaniem komisji, powinni jak najszybciej zgłosić się do kuratorium, aby osoby z bazy mogły zostać tam skierowane.
Egzamin gimnazjalny rozpoczął się w środę o godzinie 9.00. Jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdają egzamin z wiedzy humanistycznej: najpierw z historii i wiedzy o społeczeństwo, a następnie z języka polskiego.
W środę po południu komisje egzaminacyjne opublikowały arkusze egzaminacyjne z rozwiązywanymi przez uczniów zadaniami z wiedzy humanistycznej.
Arkusz z polskiego zawierał 21 zadań, 20 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń musiał wybrać poprawną odpowiedź. Odnosiły się one do zamieszczonych w arkuszu fragmentów: "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, tekstu Sylwii Sekret "Krople, piórka, źdźbła..." o fraszkach Jana Sztaudyngera, tekstu Agnieszki Krzemińskiej "Utrwalacz myśli" na temat wynalazku pisma. Zadania odnosiły się też do wiersza Anny Kamieńskiej "Śmieszne". W arkuszu były też dwa zadania otwarte.
Arkusz egzaminacyjny z historii i WOS zawierał 25 zadań, w tym 20 z historii. Wszystkie były zadaniami zamkniętymi. Dotyczyły m.in. igrzysk olimpijskich w Grecji, podbojów Arabów w VII wieku, unii w Krewie, soboru w Trydencie, powstania Kościoła anglikańskiego, Sejmu Krajowego w Galicji, działalności Karola Marcinkowskiego i pisma "Robotnik". (PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ joz/